“İstanbul’un Fethinin Yıldönümü” Münasebetiyle Yayımladıkları Mesaj

29.05.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, “İstanbul’un Fethinin Yıldönümü” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır

“İstanbul’un fethi siyasal, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla dünya tarihinin akışını değiştiren, aziz milletimizin en muhteşem zaferlerinden biridir.

İstanbul’un fethi, sadece fetih sürecindeki askeri başarılarla değil, Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörü ve adalete dayanan yönetim anlayışıyla da tarihe geçmiş; müteakip süreçte de bu şehrin farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir mekan haline gelmesine vesile olmuştur.

Kahraman ecdadımızın mirası, kadim medeniyetimizin sağlam temellerini oluşturan hoşgörü, kardeşlik ve adalet gibi yüce hasletler, bugün de bizleri daha parlak yarınlara ulaştıracak en büyük gücümüzdür.

Beşiklik ettiği medeniyetlerin izlerini kültürel bir zenginlik olarak günümüze taşıyan İstanbul, doğası, tarihi ve kültür varlıklarıyla da dünyanın nadide şehirleri arasındadır.

Güzellikleriyle sakinlerini ve ziyaretçilerini büyüleyen, şairlere, yazarlara, sanatçılara ilham kaynağı olan İstanbul, her köşesinde yer alan eşsiz eserleriyle, günümüz ile geçmişimizin buluşmasını sağlamaktadır.

Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerinin bizlere emaneti olan İstanbul, ülkemizin iş, finans, ticaret, sanat ve kültür merkezi olarak günümüzde de gelişmesini sürdürmekte, dünyanın en gözde şehirleri arasında yer almaktadır.

İstanbul’un fethinin yıldönümünde, Fatih Sultan Mehmet ve şanlı ordusunu rahmetle ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”