Sayıştay Başkanlığı’nın 153. Kuruluş Yıldönümü Münasebetiyle Yayımladıkları Mesaj

29.05.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sayıştay Başkanlığı’nın 153. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

Devletin işleyişinin temel taşlarından biri olarak 1862 yılından beri milletimize ve ülkemize hizmet veren Sayıştay Başkanlığımızın 153. kuruluş yıldönümünü kutluyorum.

2010 yılında çıkan yeni Sayıştay Kanunu’nun, bu köklü kurumumuzun önünde yeni bir dönem açtığını düşünüyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yani, millet adına kamu kaynaklarının etkin yönetimini denetleme görevini üstlenen Sayıştay Başkanlığımızın, yetişmiş kadroları ve disiplinli çalışma düzeniyle, ülkemizdeki tüm kurumlara örnek olduğuna inanıyorum.

Kamu idarelerinin tüm mali işlemlerinin denetimini ve bu çerçevede yürütülen faaliyetlerin hukuka uygunluğunu denetleyen Sayıştay Başkanlığımız, devletin şeffaflaşmasında çok önemli işleve sahiptir.

Milletimizin kamunun mali hizmetlerini denetleyen eli olarak, bugüne kadar yürüttüğü çalışmaları takdirle takip ettiğimiz Sayıştay Başkanlığımızın, önümüzdeki dönemde de milletimizin hakkını ve menfaatlerini koruma sorumluluğunu yerine getireceğinden şüphe duymuyorum.

Sayıştay Başkanlığımızın 153. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, başta Sayın Başkan ve üyeler olmak üzere, kurumun tüm çalışanlarını tebrik ediyorum.