Sayın Cumhurbaşkanımızın Bosna-Hersek Ziyareti

19.05.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mayıs 2015 tarihinde Bosna-Hersek’e resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti, dost ve kardeş Bosna-Hersek’le mükemmel seviyedeki ilişkilerimizin ve işbirliğimizin daha da güçlendirilmesine yönelik ortak iradenin en üst düzeyde teyidine imkân sağlayacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, bu çerçevede, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkan ve üyeleriyle yapacakları görüşmelerin yanı sıra, Bosna-Hersek Temsilciler ve Halklar Meclisi Başkanlık Divanı üyelerini, Bakanlar Kurulu Başkanı ve yardımcılarını da kabul edeceklerdir.

Ziyaret kapsamında, Ziraat Bankası tarafından Bosna-Hersek için tahsis edilen 50 milyon Avro’luk uygun koşullu kredinin ilk kullanıcılarına ait projelerin imza töreni de Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleştirilecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Bosna-Hersek’teki kültür mirasımızın korunmasına yönelik çalışmalarımız çerçevesinde, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından restore edilen İsa Bey İshakoviç Hamamı ile restorasyonu TİKA tarafından tamamlanan Hünkâr Camii’nin açılışını yapacaklardır.

Gücünü ortak tarih ve kültürden alan Türkiye - Bosna-Hersek ilişkileri, kardeşlik bağları temelinde gün geçtikçe daha da pekişmektedir.

Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman dost ve kardeş Bosna-Hersek’in yanında olmayı sürdürecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.