Arnavutluk'a Resmi Ziyaret

12.05.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 13 Mayıs 2015 tarihinde Arnavutluk’a bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti, Balkanlarda stratejik ortak olarak gördüğümüz ve mükemmel ilişkilere sahip olduğumuz Arnavutluk’la mevcut işbirliğimizin en üst düzeyde sürdürülmesine yönelik ortak iradenin bir göstergesini teşkil edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani başta olmak üzere ziyaret çerçevesinde gerçekleştireceği görüşme ve kabullerde ikili ilişkilerimiz tüm yönleriyle ayrıntılı olarak ele alınacak, ilave işbirliği imkânları değerlendirilecek, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşa edilecek Tiran Merkez Camii’nin (Namazgah Camii) temel atma törenini ve TİKA tarafından yeniden inşa edilen tarihi Preze Kale Camii’nin açılışını gerçekleştirecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Arnavutluk’la ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirme kararlılığımızın göstergesi olarak düzenlenecek İş Forumuna, Cumhurbaşkanı Nishani’yle birlikte katılacaklardır. İş Forumu, Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat eden işadamlarımızın yerel muhataplarıyla biraraya gelmelerine, karşılıklı yatırım ve ticaret projelerini değerlendirmelerine, mevcut projeleri geliştirip daha üst seviyelere taşımalarına imkân sağlayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.