Kuveyt’e Hareketinden Önce Esenboğa Havalimanı'nda Yaptıkları Açıklama

27.04.2015

Değerli Basın Mensupları,

Değerli Arkadaşlar,

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

İnşallah biraz sonra, Emir Şeyh Sabah El-Sabah’ın davetine icabetle, Kuveyt’e hareket edeceğiz. Bu ziyarette bana bakanlarımız, işadamlarımız, bürokrat ve teknokratlarımızdan oluşan kalabalık bir heyet refakat edecek.

Ortak  tarihi geçmişe dayanan kardeşlik bağlarımızın bulunduğu Kuveyt’le siyasi ilişkilerimiz güçlü bir seviyede. Kuveyt Körfez bölgesinde, istikrar, dayanışma ve işbirliği  ortamına katkıda bulunan önemli bir ülke. Kuveyt’le ilişkilerimize stratejik bir zaviyeden bakıyoruz. İşbirliğimizi ticaret, ekonomi, yatırımlar, müteahhitlik ve savunma sanayi alanlarına da teşmil etmek istiyoruz.

Kuveyt’le ikili ticaret hacmimiz 569 milyon dolar. Hedefimiz, önümüzdeki yıl bunu 1 milyar dolara çıkarabilmek. Tabii bu rakam bile gerçek potansiyelimizin aslında altında. İnşallah atılacak yeni adımlarla bunun çok daha fevkinde bir seviyeye, bir rakama ulaşacağına inanıyorum. Bugün Kuveytlilerin Türkiye’deki toplam yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar dolar, bilhassa gayrimenkul noktasında ciddi bir talep ve ilgi söz konusu. Ortak gayretimizle önümüzdeki dönemde bu rakamın daha da artacağına inanıyorum.

Her zaman ifade ediyorum; müteahhitlerimiz adeta bizim akıncılarımızdır. Şu an dünyanın dört bir tarafında üstlendikleri projelerle göğsümüzü kabartan gurur verici işlere imza atıyorlar. Biz de onlara her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Şu ana kadar Kuveyt’te ciddi bazı projeler gerçekleştirdiler. Bu ziyaretimizde de bunları Sayın El Sabah’la da, enine boyuna görüşmek suretiyle Kuveyt’te yeni projelere imzalarını atmalarını inşallah isteyeceğiz.

Bugüne kadar Kuveyt’te üstlendikleri işlerin toplam bedeli 1.6 milyar dolar. Suudi Arabistan ve Katar gibi diğer Körfez ülkelerine baktığımızda bu rakamın tabii cüzi kaldığını görüyoruz. Amacımız; müteahhitlerimizin halen gündemde olan büyük çaplı projeleri üstlenmesi ve arzulanan hedefe de ulaşmasıdır.

Biliyorsunuz savunma sanayi alanında son yıllarda çok ciddi bir atılım gerçekleştirdik. Yerli üretim oranımızı her geçen gün daha da artırıyor, bu alanda edindiğimiz tecrübeleri dostlarımızla, komşularımızla paylaşıyoruz. Sadece ürün satmanın değil, ortak proje gerçekleştirmenin de peşindeyiz. Kuveyt’le de bu alanda ciddi bir potansiyelimiz olduğunu biliyorum.

Bu ziyaretimde inşallah kendilerine her iki ülkenin de menfaatine olacak bazı proje tekliflerimizi sunacağız. 5 Mayıs-9 Mayıs arasında İstanbul’da bir Savunma Sanayi Fuarımız söz konusu. Bu fuarda da inanıyorum ki bütün Körfez ülkelerinin, bütün Türk cumhuriyetlerinin, bunun yanında dünyanın değişik ülkelerinden davetlilerin katılmasıyla bu fuar çok çok güçlü bir aynı zamanda bizim cazibe merkezi haline gelmemize fırsat teşkil edecek.

Geçen yıl 133 bin Kuveytli kardeşimiz ülkemizi ziyaret etti. Türkiye’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme fırsatı buldu, bu sonuçtan da memnuniyet duyuyoruz. İnşallah bu sayının daha da artması noktasında çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarım,

Hemen her gün bölgemizde tarihi nitelikte yeni gelişmeler yaşanıyor. Türkiye olarak bu gelişmelerin hepsini yakından takip ediyor, ülkemiz ve tüm bölgenin hayrına olan adımları da vakit kaybetmeden atıyoruz. Tüm taraflarla görüşebilen, samimi ve açık yüreklilikle görüşlerini dile getiren, sorunların çözümü noktasında da elini taşın altına koymaktan çekinmeyen bir ülkeyiz.

Geçen hafta biliyorsunuz Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum buradaydı. Akabinde 23-24 Nisan Çanakkale Törenleri için çok sayıda devlet ve hükümet başkanını ülkemizde misafir ettik, görüşmeler gerçekleştirdik.

Kuveyt programımız, hem ikili ilişkiler, hem de bölgesel konular bağlamında oldukça yoğun geçecek. Ziyaretim sırasında Emir Şeyh El Sabah ile gerek ikili, gerekse heyetlerarası görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ayrıca, Kuveytli üst düzey devlet erkânı ile Kuveyt Yatırım İdaresi Başkanı ve Kuveyt Finans Kurumu Başkanlarını kabul edeceğim.

Kuveytli işadamlarıyla da biraraya gelmeyi planlıyoruz. Başta Emir Şeyh El Sabah olmak üzere, yapacağım görüşmelerde ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla masaya yatıracağız ve geleceğimizi çok daha güçlü kılmaya gayret edeceğiz.

Müteahhitlik ve savunma sanayi başta olmak üzere, bazı stratejik projeler noktasında da görüş alışverişinde bulunacağız.

Ayrıca yaşanan son gelişmeler ışığında Yemen ve Suriye dahil bölgesel meseleleri istişare edeceğiz. Biliyorsunuz geçen hafta Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan, Kuveyt’in de katıldığı harekâta son verildi. Şimdi siyasi çözüm sürecinin başlatılması gerekiyor. İnşallah bu ziyaretimde bilhassa Yemen konusunda ne gibi ortak adımlar atabileceğimizi, ülkede yeniden barış ve huzurun hâkim olması için üzerimize düşeni mütalaa edeceğiz. Hassas bir zaman dilimine tekabül eden bu ziyaretimin ülkelerimiz, halklarımız ve tüm bölgemiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum, katılımınız için sizlere teşekkür ediyorum.