Kazakistan’a Hareketinden Önce Esenboğa Havalimanı’nda Yaptıkları Açıklama

15.04.2015

Değerli Basın Mensupları,

Değerli Arkadaşlar,

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, hayırlı günler diliyorum.

İnşallah biraz sonra, Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in davetine icabetle Kazakistan’a hareket edeceğiz.

Bu ziyaretimde benimle birlikte Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanımız Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz, Ulaştırma Haberleşme Bakanımız Feridun Bilgin ve şu anda işadamlarımızla diğer uçakta bulunan Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi bulunacaklar. Bunun yanında tabii bürokrat, teknokrat ve geniş çapta bir işadamları heyetimizle Kazakistan’a hareket ediyoruz.

Tabii bu ziyaretim çerçevesinde gerek Nursultan Nazarbayev’le ikili, bunun yanında heyetler arası görüşmelerimiz olacak. Malum Kazakistan, Türkiye’nin sadece dostu değil kardeşi değil, aynı zamanda stratejik bir ortağıdır.

Bunun yanında bildiğiniz üzere Sayın Nazarbayev’in 2009 yılında ülkemize yapmış olduğu ziyarette tarihi bir adım atmış, Stratejik Ortaklık Anlaşması’nı o zaman imzalamıştık. Tabii bununla kalmadık, 2012 yılında da Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni ihdas ettik ve ilk toplantısını da ülkemizde düzenlemiştik. Bu ziyaretim sırasında inşallah konseyin ikinci toplantısını da Astana’da yapacağız.

Görüşmelerimizde Kazakistan’la ilişkilerimizin daha ileri götürülmesi, hedeflere çok daha süratle ulaşılması, işbirliği imkânlarımızın geliştirilmesi noktasında neler yapabiliriz, bunları görüşme imkânımız olacak. Ayrıca, gündemdeki bölgesel ve küresel meseleleri mütalaa edeceğiz.

Kazakistan, tabii Orta Asya’da en önemli ticari ve ekonomik ortaklarımızdan biri. Sayın Nazarbayev ile son derece yakın bir dostluğumuz, muhabbetimiz söz konusu.

Son yıllarda Kazakistan ve Orta Asya’daki kardeşlerimizle olan bağlarımız kuvvetleniyor, işbirliğimiz çok farklı bir şekilde gelişiyor. Bilhassa iş adamlarımız, müteşebbislerimiz Kazakistan’da göğsümüzü kabartan, iftihar ettiğimiz işlere imza atıyorlar. Biz de onları her platformda desteklemenin, önlerindeki engelleri kaldırmanın gayreti içerisindeyiz.

İnşallah bu ziyaretimiz kapsamında yine işadamlarımızla biraraya gelecek, Türk-Kazak İş Forumunun açılışına katılacağız. Gerek Sayın Nazarbayev, gerekse şahsım birlikte iş adamlarımıza bir hitabımız olacak. Onları bu noktada teşvik edeceğiz.

Tabii düşünce ve gönül dünyamızın mimarlarından büyük mütefekkir Hoca Ahmet Yesevi’nin Türkistan’da bulunan kabrini de bu vesileyle ziyaret etme fırsatımız olacak. Akabinde Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin şahsıma tevdi edeceği fahri doktora unvanını kabul edecek, öğrenci ve hocalarla hasbihal edeceğiz.

Türkistan’ı ziyaretim sırasında ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından yaptırılan 1400’ü kapalı olmak üzere toplam 3 bin kişi kapasiteli caminin açılışını da gerçekleştireceğiz.

Bu ziyaretimin hem Kazakistan’la işbirliğimiz, hem de ortak tarih, kültür ve dil bağlarımız bulunan Orta Asya bölgesiyle ilişkilerimiz bağlamında hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.