Slovenya’ya Hareketinden Önce Basına Yaptıkları Açıklama

30.03.2015

Değerli Basın Mensupları,

Biraz sonra Slovenya, Slovakya ve Romanya’yı kapsayan bir bölgesel ziyarete inşallah gidiyoruz.

Bugün ilk ziyaret noktamız Slovenya’nın Başkenti Ljubljana olacak. Ziyaretimde bana Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, bazı dostluk grubu başkanı konumunda olan milletvekillerimiz, bürokratlarımız, işadamlarımız, basın mensuplarımız eşlik edecekler.

Bu ziyaret vesilesiyle ülkemizin stratejik ortağı olan Slovenya ve Romanya’nın yanı sıra, mükemmel düzeyde ilişkilere sahip olduğumuz Slovakya’da mevkidaşlarımla biraraya geleceğim. Başbaşa ve heyetler arası görüşmelerimiz olacak. Avrupa Birliği üyesi olan ve üyelik sürecimize destek veren bu üç ülkede bilhassa müzakere sürecimize dair son durumu ele alacağız. Artık siyasi engellemelerin bir tarafa bırakılmak suretiyle tüm fasılların daha fazla zaman kaybetmeden, kaybettirilmeden müzakereye açılması beklentimizi güçlü bir şekilde dile getireceğiz.

Ziyaretimizin odak noktalarından birini, tabii ki ikili noktada ekonomik-ticari ilişkilerimiz oluşturuyor. Düzenleyeceğimiz iş forumlarıyla iş adamlarımızı biraraya getirecek, hem kendi aramızda, hem de üçüncü ülkelerde yeni işbirliği imkanlarını araştıracağız. Bilhassa Slovakya ve Slovenya ile aldığımız tüm mesafeye rağmen daha keşfedilmeyi bekleyen ciddi iş ve yatırım potansiyellerimizin olduğuna inanıyorum.

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarım,

İlk durağımız olan Slovenya ile Stratejik Ortaklık Anlaşmasını Mart-2011’de yine şahsım gibi o dönem Başbakan olan Sayın Pahor ile birlikte Ankara’da imzalamıştık. Slovenya Cumhurbaşkanı Sayın Pahor ile görüşmemizde bunu daha ileriye taşıyacak adımlar konusunda fikir teatisinde bulunacağız.

Temaslarım sırasında Ulusal Meclis Başkanı Milan Brglez ile biraraya gelecek, Slovenya Başbakanı Miro Cerar’ı da kabul edeceğim. Slovenya ziyaretimiz Cumhurbaşkanı iadeyi ziyaret niteliğindedir. Ljubljana’da gün boyu sürecek temasların ardından inşallah akşam saatlerinde ziyaret programının ikinci durağı olan Bratislava’ya geçeceğiz. Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez gideceğim

Slovakya’da Cumhurbaşkanı Sayın Kiska’yla görüşmelerimizde başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere ikili ilişkilerimizin tüm yönlerini ele alacağız. İlişkilerimizin ve işbirliğimizin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi imkanları üzerinde duracağız. Ziyaretim çerçevesinde Ulusal Meclis Başkanı Sayın Pelegrini ve Başbakan Fico ile de biraraya geleceğim.

Bu görüşmelerimizin ardından aynı günün akşamı Bükreş’e hareket edeceğiz. Ziyaretimin son durağı olan Bükreş’te Kasım-2014’te seçilen mevkidaşım Lohannis ile biraraya geleceğim.

Bölgenin iki önemli ülkesi olarak birçok alanda ortak vizyon ve idealleri paylaştığımız Romanya ile ilişkilerimizi 2011’de stratejik ortaklık seviyesine Başbakanlığım döneminde çıkarmıştık. Cumhurbaşkanı Sayın Lohannis’in göreve başlamasının ardından yapacağımız bu ziyaret, stratejik ortaklığımızın yeni dönemde teyidine de imkan tanıyacaktır. Sayın Cumhurbaşkanıyla yapacağım görüşmelere ilaveten Meclis ve Senato Başkanlarıyla da biraraya gelecek, Başbakan Ponta’yı da kabul edeceğim.

Bildiğiniz gibi bizim Romanya’da yaşayan yaklaşık 70 bin soydaşımız ve 20 bin de vatandaşımız var. 7 yıl aradan sonra ülkemizden Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu ilk ziyaret sırasında Romanya’daki kardeşlerimizin temsilcileriyle de buluşacak, hasbihal edecek hasret gidereceğiz.

İnşallah bu üç ülkeyi ziyaretimizde mevcut işbirliğimizi güçlendirecek, aramızdaki bağı sağlamlaştıracak çeşitli anlaşmaları da imzalayacağız.  Ben bu ziyaretin ülkemiz, milletimiz ve tüm bölge için hayırlara vesile olmasını diliyor, katılımınız için sizlere de teşekkür ediyorum.