Slovenya, Slovakya ve Romanya’ya Gerçekleştirecekleri Resmi Ziyaret

27.03.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart-1 Nisan 2015 tarihleri arasında, bazı bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar ve işadamları ile birlikte, Slovenya, Slovakya ve Romanya’ya resmi ziyaretlerde bulunacaklardır.

Orta Avrupa ve Balkanlarda ülkemizin stratejik ortağı olan Romanya ile Slovenya’nın yanı sıra, iyi ilişkilere sahip olduğumuz Slovakya’ya gerçekleştirilecek olan bu ziyaretler, bölge ülkeleri ile hali hazırdaki işbirliğimizin en üst seviyede sürdürülmesine yönelik ortak iradenin bir nişanesi durumundadır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret kapsamında Pazartesi günü Slovenya Cumhurbaşkanı Sayın Borut Pahor, Salı günü Slovakya Cumhurbaşkanı Sayın Andrej Kiska, Çarşamba günü Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile görüşecek, mezkur ülkelerin Başbakan ve Meclis Başkanlarını da kabul edeceklerdir.

Görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere ikili ilişkilerimiz tüm yönleriyle ele alınacak, ilave işbirliği imkânları değerlendirilecek, bölgesel ve uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulunulacak, bu ülkelerle mevcut işbirliklerimizi güçlendirecek anlaşmalar da imzalanacaktır.

Avrupa Birliği üyesi olan ve Türkiye’nin AB üyeliğine destek veren bu ülkelerin liderleri ile yapılacak görüşmelerde, ülkemizin AB’ye üyelik süreci ve katılım müzakereleri de ele alınacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret edilen ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirme kararlılığımızın göstergesi olarak, her üç ülkede düzenlenecek iş forumlarına, ev sahibi ülke Cumhurbaşkanları ile birlikte katılacaklardır.

Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat eden işadamlarımız da bu iş forumlarında yerel muhatapları ile bir araya gelerek karşılıklı yatırım ve ticaret projelerini değerlendirme, mevcut projeleri geliştirip karşılıklı ticari hacmi daha üst seviyelere taşıma imkânı bulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.