Dünya Tiyatro Günü

27.03.2015

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Dünya Tiyatro Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

Bireye ve topluma ayna tutan, sorgulayıcı ve eleştirel bakış açısıyla toplumsal olayların anlaşılmasına aracılık eden tiyatro, kültürel gelişimin yanı sıra, evrensel değerlerin benimsenmesinde ve toplumsal hassasiyetlerin oluşumunda da önemli rol oynamaktadır.

İnsanlık tarihinin en kadim sanat dallarından biri olan tiyatro, ülkemizde de meddah, kukla ve gölge oyunu gibi türleriyle gelenekselleşmiş, vatandaşlarımızın her zaman yoğun ilgi gösterdiği sanat dallarından olmuştur.

Günümüzde, sanat ve sanatçıya verilen değer, toplumların sanata bakışı ve bu alandaki birikimleri, gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır.

Bizler, ülkemizi  her alanda olduğu gibi, kültür ve sanat alanında da muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak konusunda kararlıyız.

Bu anlayışla, kıymetli sanatçılarımızın  hak ettikleri hayat şartlarına ulaşabilmeleri için çalışmalarımızı sürdürecek, sanatsever vatandaşlarımızın da katkılarıyla kültür ve sanat alanındaki zenginliklerimize her zaman sahip çıkacağız.

Değerli tiyatro sanatçılarımızın, tiyatro çalışanlarının ve sanatseverlerin Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”