Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Vattara’nın Ülkemizi Ziyareti

25.03.2015

Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Alassane Vattara, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 25-28 Mart 2015 tarihlerinde, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Söz konusu ziyaret, Fildişi Sahili’nden ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşımaktadır.

Ziyaret kapsamında yarın Ankara'da gerçekleştirilecek görüşmeler, dost Fildişi Sahili ile ülkemiz arasındaki ikili ilişkilerin ortak gündeminde yer alan konuların tüm yönleriyle ele alınmasına, ayrıca bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasına imkân sağlayacaktır.

Ziyaret kapsamında, Fransızca konuşan Batı Afrika ülkeleri arasında Türkiye’nin en önemli ekonomik ortaklarından biri olan Fildişi Sahili ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin çok boyutlu ahdî yapısını tamamlamak üzere bir dizi anlaşma imzalanacaktır.

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Sayın Vattara’nın bu ziyaretinin, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin daha da güçlendirilmesine önemli bir vesile teşkil etmesi beklenmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.