Ukrayna Ziyareti Öncesi Yaptıkları Basın Açıklaması

20.03.2015

Değerli Basın Mensupları,

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. İnşallah biraz sonra beraberimde bakanlar, üst düzey bürokratlar ve basın mensuplarından oluşan bir heyetle Ukrayna’ya hareket edeceğim.

Bu ziyaretim sırasında gerek ikili gerekse heyetlerarası görüşmelerimiz olacak. Bildiğiniz gibi bu 4. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantımız olacak, ilkini 2011 yılında tesis ederek bu süreci başlatmıştık. Bu toplantıya Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Poroşenko ile başkanlık edeceğiz, ikili ilişkilerimizin tüm yönlerini ele alma fırsatını bulacağımız bir ziyaret olacak. Ekonomik ve ticari işbirliğimiz ile firmalarımızın mevcut yatırımları ve yapmak istedikleri projeler üzerinde değerlendirmelerimiz olacak.

Biz, ilk defa başbakanlık görevini üstlendiğimizde sadece 1,3 milyar dolardı, bugün geldiğimiz nokta,,  yaklaşık 5 kat artmak suretiyle ve 6 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Şüphesiz bunda özverili gayretlerimizin, firmalarımızın çabalarının, karşılıklı olarak ortaya konan iradenin çok büyük etkisi vardır.

Bu konuların yanında görüşmelerimizde, Ukrayna’da yaşanan olaylar dâhil, bölgemizdeki son gelişmeleri masaya yatıracağız Ziyaretim kapsamında Parlamento Başkanı Groysman ile Başbakan Yatsenyuk’u da kabul edecek, gündemdeki konuları istişare edeceğiz.

Sizler de bizzat takip ediyorsunuz; Ukrayna’da meydana gelen hadiseler, ülkedeki tüm kesimleri yakından etkiliyor. Bizim orada yaşayan Kırım Tatarı ve Ahıska Türk’ü kardeşlerimiz var. Geçmişte büyük acılara, trajik kitlesel sürgünlere maruz kalmış bu kardeşlerimiz, uzun yıllar sonra vatan hasretlerini bitirip, ülkelerine dönebildiler. Maalesef onlar da yaşanan gerilimlerden, çatışmaların sebep olduğu sıkıntılardan çok ciddi etkileniyorlar. Türkiye olarak, ilgili kurumlarımız aracılığıyla, bu kardeşlerimizin durumunu yakinen takip ediyoruz.

Kırım’ın yasadışı ilhakından sonra buradaki Tatar kardeşlerimizin, bilhassa yerel makamlar tarafından baskı altına alınmasını tasvip etmemiz mümkün değil. Bu endişemizi, bu konudaki hassasiyetlerimizi konunun tüm muhataplarıyla ele alıyor, beklentilerimizi, atılması gereken adımları da dile getiriyoruz.

İnşallah bu ziyaret vesilesiyle, Kırım Tatarları ve Ahıska Türkleri’nin temsilcileriyle de bir araya geleceğim. Birinci ağızdan onların sıkıntılarını dinleme imkânı bulacağız. Ukraynalı muhataplarımla yapacağım görüşmelerde, bu kardeşlerimizin meselelerini gündeme getirip, bunların çözümü noktasında ortak neler yapabileceğimize dair görüş alışverişinde bulunacağız.

Değerli Basın Mensupları,

İçinde bulunduğumuz geniş coğrafya sancılı bir süreçten, geçiyor. Güneyimizde Suriye, Güneydoğumuzda Irak, daha aşağıda Yemen, Kuzey’de Ukrayna çatışmaların yaşandığı, istikrar ortamının ciddi zarar gördüğü bölgeler.

Biz bu süreçte komşuluk hukukumuzun gereği, kardeşlik hukukumuzun gereği neyse onu yapmanın mücadelesi içerisindeyiz. Stratejik ortağımız ve dostumuz olan Ukrayna ile ilişkilerimize bu zaviyeden bakıyor, ülkede yaşanan gelişmeleri “an be an” takip ediyoruz.

Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu zorlukları aşması için bölgesel ve uluslararası tüm aktörler ile yakın diyalog halindeyiz. Başından beri Ukrayna konusunda ilkeli bir tutum benimsedik. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğimizi, Kırım’ın yasadışı ilhakını da tanımayacağımızı ilan ettik.

Bu sıkıntılı dönemlerinde, komşumuz Ukrayna’nın ve dost halkının yanında durmaya devam edeceğiz.

İnşallah bu ziyaretimizde, bu konuları da teferruatlı bir şekilde değerlendirme fırsatı bulacağız. Hem bizden beklentilerini dinleyecek, hem de bizim onlara sunabileceğimiz destek konusunda görüşlerimizi paylaşacağız.

Şu hususu tüm samimiyetimle ifade etmek isterim; Biz Ukrayna’nın doğusunda yaşanan krize kalıcı çözümün, ancak barışçıl yöntemlerle bulunabileceğine inanıyoruz. Bu süreçte, diplomasinin tüm imkânlarından istifade edilmeli, kalıcı istikrarı temin edecek en ufak bir fırsat, sonuna kadar kullanılmalıdır. Bunun bir yansıması olarak gördüğümüz 12 Şubat tarihli Minsk Önlemler Paketi’ni bu noktada çok önemsiyoruz. Varılan mutabakat neticesinde hayata geçen ateşkesten de büyük memnuniyet duyuyoruz. Temennimiz, bu ateşkesin muhafaza edilmesi ve bu ateşkes neticesinde sağlanan sükûnetin kalıcı bir çözüm için değerlendirilmesidir.

Biz bu süreçte elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Ziyaretimin, hem Ukrayna ile ikili ilişkilerimiz hem de Ukrayna ve Kırım’da yaşayan kardeşlerimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum.