Kolombiya’ya Hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı’nda Yaptıkları Açıklama

08.02.2015

Kolombiya’ya Hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı’nda Yaptıkları Açıklama

Değerli Basın Mensupları,

Değerli arkadaşlar,

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Biraz sonra Latin Amerika ülkelerinden Kolombiya, Küba ve Meksika’yı kapsayan bir ziyaret için yola çıkacağız.

Bu ziyaretimde bana bakanlarımız, bürokratlarımız ve işadamlarımızdan oluşan kalabalık bir heyet refakat ediyor.

Latin Amerika ziyaretimiz, ilki 1995 yılında yapılan bu seviyedeki ikinci ziyarettir. Ayrıca ziyaretim, bu üç ülkeye Cumhurbaşkanı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olacaktır. Bu yönde de ayrıca bir önemi var.

Bu vesileyle 2013 yılında ülkemizi ziyaret eden bölgedeki stratejik ortağımız Meksika Cumhurbaşkanı Niyeto ile 2011 yılında ülkemizde ağırladığımız Kolombiya Cumhurbaşkanı Santos’un ziyaretlerine iade-i ziyaret olacak.

Ziyaretimiz sırasında, bu ülkelerle mevcut işbirliğimizin hukuki zeminini daha da güçlendirecek çeşitli anlaşmaları imzalayacağız. Kolombiya’da Externado Üniversitesi’nde Ankara Üniversitesi’yle işbirliğiyle yapılacak sempozyumun açılışına katılacağım.

Meksika Dışişleri Bakanlığına bağlı Matias Romero Enstitüsü’nde bir konuşma yapacağım. Ayrıca, beraberimdeki işadamlarının katılacakları İş Forumlarının açılışlarına iştirak edeceğim.

Ziyaretimizde ticaretimizi artırmaya yönelik atılabilecek adımları, Meksika ve Kolombiya ile sürmekte olan Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerini nasıl hızlandırabileceğimizi de değerlendireceğiz.

Ayrıca, Türk Hava Yolları’nın bölgeye doğrudan uçuş başlatmasına ilişkin devam eden görüşmeleri de gözden geçirme imkânı bulacağız.

Ülke olarak, üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuların başında eğitim, kültür ve turizm alanlarında işbirliği geliyor. Bölge de Türk kültürüne, bilhassa da dizilerimize yönelik ilginin her geçen gün daha artığını görüyoruz. Ziyaretim kapsamında bizi, bizim değerlerimizi, tarihimizi, kültürümüzü layıkıyla yansıtacak dizilerin İspanyolcaya çevrilmesi noktasında bazı adımlar atacağız.

Ciddi işbirliği potansiyelimizin bulunduğuna inandığım bu konularda, inşallah mevkidaşlarımla fikir teatisinde bulunacağım.

Değerli Basın Mensupları,

2014 Aralık ayı başından itibaren G-20’nin Dönem Başkanlığını üstlendik. Türkiye’nin Dönem Başkanlığı’nın bilhassa az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde heyecan uyandırdığını, bir umut olduğunu görüyoruz.

Sadece G-20 üyeleri için değil, global ekonomi ve özellikle az gelişmiş ülkeler için de neler yapmayı düşündüğümüzü, bu vesileyle paylaşma imkanı bulacağım. Geçtiğimiz sene AB Bakanı olduğu dönemde Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu, Küba’yı ziyaret etmişti.

Küba, ilişkilerimizin çok eskiye dayandığı ülkelerden bir tanesi. Küba ziyaretimiz, sizlerin de takip ettiği üzere, tarihi olarak oldukça önemli bir döneme tekabül ediyor. Küba-ABD arasında, tarihi husumetin bir tarafa bırakılarak, ilişkilerin normalizasyonu noktasında bazı adımların atıldığı, yavaş yavaş yeni bir dönemin ilk işaretlerinin verildiği bir süreç yaşanıyor. Bu sürece paralel olarak, Küba’daki yatırım ve iş imkânlarının da artmasını, gelişmesini ve çeşitlenmesini bekliyoruz.

Ziyaretimiz sırasında, Sayın Devlet Başkanıyla, inşallah, hem bu konuları hem de ikili meselelerimizi tafsilatlı bir şekilde ele alacağız.

Kolombiya ile ilişkilerimiz bilhassa karşılıklı büyükelçiliklerimizin açılmasından sonra ciddi bir ivme kazandı. Kolombiya, bizim gibi uzun yıllardır terörle mücadele eden, teröre çok ciddi bedeller ödemiş bir ülke. Cumhurbaşkanı Santos’un liderliği altında, bir süredir terör sorununa farklı bir çözüm bulmaya çalışıyor, Barış Süreci diye adlandırılan bir müzakere süreci yürütüyorlar. Bu ziyaretimiz sırasında ikili ilişkilerimizin yanısıra bu Süreci de onlardan ayrıntısıyla dinleme fırsatı bulacağız.

Bu ziyaretimizin bir başka açıdan önemi şudur:İnşallah ziyaretimiz sırasında, bölge için bir müjdemizi de açıklamış olacağız.          Amerika kıtasındaki ilk TİKA Program Koordinasyon Ofisi’nin açılışını, Meksika’da ilan edeceğiz. Artık bir markaya dönüşmüş olan “Türkiye Bursları”, her yıl dünyanın 155 ülkesinden yaklaşık 5 bin öğrenciye eğitim imkânı sunuyor. Bu bölgeden de halihazırda 120 öğrenci lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim alıyor.

Ziyaretimiz vesilesiyle hem Türkçe öğrenimi hem de bu konuları da istişare etme fırsatı bulacağız.

Değerli Basın Mensupları,

Başbakan olduğum dönemde, 2006 yılını ülkemizde “Latin Amerika ve Karayipler Yılı” olarak ilan etmiştik. Aradan geçen zamanda, hamdolsun, bölge ülkeleriyle ilişkilerimiz de çok ciddi mesafeler kaydettik. Artık, Latin Amerika açılım stratejimizin bir olgunluğa ulaştığını söyleyebiliriz.

Bundan sonra, bir yandan bölgedeki stratejik ortaklarımız ve geleneksel partnerlerimiz ile işbirliğimizi derinleştirecek, diğer yandan da bugüne kadar ilişkilerimizin sınırlı kaldığı Orta Amerika ve Karayipler bölgelerine ağırlık vereceğiz.

Ayrıca, Büyükelçiliklerimizin bulunmadığı ülkelere üst düzey ziyaretler gerçekleşmeyi, parlamenter ilişkiler kurmayı, teknik heyet ziyaretleri düzenlemeyi ve bu ülkelerle çok taraflı platformlarda görüşmeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Bu çerçevede, heyette yer alan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 13 Şubat’ta Guatemala’ya geçecek, burada Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi Dışişleri Bakanları Birinci Forumuna katılacak.

Latin Amerika ziyaretimizin ülkemiz, milletimiz ve tüm bölge için hayırlara vesile olmasını diliyor, katılımınız için teşekkür ediyorum.