Mali Cumhurbaşkanı Sayın Keita'nın Üllkemizi Ziyareti

01.02.2015

Mali Cumhurbaşkanı Sayın Keita'nın Üllkemizi Ziyareti

MALİ CUMHURBAŞKANI SAYIN KEİTA’NIN ÜLKEMİZE YAPACAKLARI RESMİ ZİYARETE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Mali Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Boubacar Keita, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle, 03-04 Şubat 2015 tarihlerinde, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Söz konusu ziyaret, tarihi ve kültürel bakımdan Afrika’nın en zengin ülkelerinden biri olarak görülen Mali'den, ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşımaktadır.

Ziyarette, dost ve kardeş Mali ile ülkemiz arasındaki ikili ilişkiler tüm yönleriyle ele alınacak, bu çerçevede Mali’deki barış ve istikrar ortamının güçlendirilmesi amacıyla ülkemiz tarafından Mali'ye yapılmakta olan insani ve kalkınma yardımları değerlendirilecek, bölgesel ve uluslararası önemli meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Mali Cumhurbaşkanı Sayın Keita'nın bu ziyareti, siyasi, ekonomik, tarihi ve kültürel bakımdan Türkiye’nin Afrika'daki önemli ortakları arasında gördüğü bu ülke ile ilişkilerin ve işbirliğinin daha ileri noktalara götürülmesi hususunda kapsamlı bir değerlendirme yapılmasına vesile olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.