Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

25.01.2015

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

Sayın Cumhurbaşkanı,

Değerli Basın Mensupları,

Saygıdeğer Katılımcılar,

Hanımefendiler, Beyefendiler;

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 3,5 yıl aradan sonra tekrar Mogadişu’da olmanın şu anda mutluluğu içerisindeyim. Misafirperverliğiniz ve muhabbetiniz için şahsım, bakan arkadaşlarım ve tüm heyetim adına sizlere teşekkür ediyorum.

Sözlerimin hemen başında 27 Temmuz 2013 tarihinde Büyükelçiliğimizde görev yaparken terör saldırıları sonucu şehit olan Polis Memuru Sinan Yılmaz'ı rahmet ve minnetle yâd ediyorum, aynı şekilde Somali'de görevlerini, yaparken hain saldırılar sonucu hayatını kaybeden Sadettin Doğan ve Uğur Tezcan'ı da rahmetle anıyor ve ailelerine başsağlığı diliyorum. Son 3,5 yıl içinde sivil toplumdan ve resmî kurumlardan birçok vatandaş her türlü tehlike, sıkıntı ve badireyi göze alarak Somali'de görev yaptı. Onların bu gayretleri, fedakârlıkları, hizmetleri sayesinde bugün bu seviyelere geldik, kendilerine en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Allah’a hamd olsun 3,5 yıl önce verdiğimiz sözlerin tutulmaya başlandığını ve bunların ortaya çıktığını görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Önceki ziyaretimizden bu yana mevcut gelişmeler bizleri geleceğe yönelik umutlandırıyor.

Bugün, bakan arkadaşlarım, milletvekillerinden oluşan, medya mensuplarından oluşan bir heyetle bizler Somali’yi ziyaret ettik.

Kardeşim Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile çok çok verimli ikili bir görüşme yaptık. Bu görüşmede ikili ilişkilerimiz, işbirliği alanlarımız, Somali’yi daha ileriye taşıyacak projeler hakkında neler yapabiliriz bunları görüştük.

Ziyaretimiz vesilesiyle az önce hep birlikte şahadet ettik, üç anlaşma imzalandı. Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması, Deniz Ulaştırması Anlaşması, Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması. Bu anlaşmalar birlikte yeni bir safhaya geçeceğimizin işaretidir.

Tabii bugün gerçekten en önemli bana göre iki açılışı yaptık ki bunlardan bir tanesi sözünü verip, bugün de açılışını gerçekleştirdiğimiz 200 yataklı, buradaki hastanedir. Son teknoloji ürünleriyle teçhiz edilen bir hastane şu anda burada açılmış bulunuyor.

Huzurlarınızda gerek sağlık bakanlarımıza halef-selef ve TİKA ile TOKİ’ye özellikle teşekkür ediyorum, yüklenici firmalara huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

İki ülke sağlık bakanlıklarının birlikte idare edeceği hastanemiz, inşallah 5 yıl sonra tamamen Somali Sağlık Bakanlığı’na devredilecek. Bu arada yine Sağlık Bakanlığımız gerek doktor noktasında, gerek sağlık ekipleri, hemşireler noktasında burayı takviye edeceği gibi, burası bir eğitim-öğretim hastanesi sıfatıyla da görev ifa edecek. Somalili doktorlarımızın, hemşirelerimizin burası adeta şu anda görev alacağı bir merkez haline gelecek.

Tabii bir diğer önemli adım da, Somali’nin adeta aynası olacak ve ülkenin imajına çok olumlu katkı sağlayacak olan Mogadişu Havaalanı yeni terminalinin de bugün açılışını yaptık. Çok kısa zamanda tamamlanan bu terminal binası, 300 kişiye istihdam sağlayacak. Şu an itibariyle günde 5 bin yolcuya hizmet verebiliyor. Türk Hava Yolları, bugünden itibaren haftanın her günü olmak üzere 7 gün artık Mogadişu’ya sefer düzenleyecek.

Bu arada Mogadişu Limanı yönetimini devralan Albayrak Şirketimiz liman modernizasyonu çalışmalarını da bir taraftan sürdürüyor. Tabii Mogadişu Limanı aslında çok çok stratejik bir yerde bulunuyor. Aynı zamanda tabii Somali devleti için de çok önemli bir gelir kaynağını teşkil ediyor.

Bu çerçevede, şu an çalışmakta olan bu büyük konteyner limanı bir vincini şu anda ilave ettiler, yeni bir vinci de yine Şubat ayı içerisinde oraya ilave etmek suretiyle buradaki boşaltma, yükleme noktasında çok çok hareketli bir liman haline gelecek.

Bugün bir mutluluğu daha yaşadık, havalimanıyla şehir merkezine olan yol, 3,5 önce geldiğimizde yoktu, burası bir harabeydi, bir sıkıntıydı. Ama şimdi bu yolun asfaltlanmış olarak bitmiş olması bizi ayrıca mutlu etti.

Yani Türkiye olarak biz, Somalili kardeşlerimize hizmet ürettik, dert üretmedik. Bu kardeşliğimizin bir gereğiydi, bunu yapmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Yeterli mi? değil, bu dayanışmamız devam edecek.

Büyükelçiliğimizin yeni hizmet binası çalışması da devam ediyor. Bizlere 80 bin metrekarelik bir alan tahsis ettiler ve bu alan üzerinde 10 bin metrekare kapalı alanı olan bir hizmet binasını gerçekleştiriyoruz. Bu dünyanın en büyük Türk büyükelçiliklerinden bir tanesi oluyor. Ve bu Büyükelçilik binamızda yine örnek, müstesna ve şu anda da Somali’de zaten bizim Büyükelçilik binamız gibi bir bina da yok, bu alanda atılan adım da yok. Tabii bu büyükelçi noktasında attığımız adımla da çok farklı bir gelişmeyi sağlarken, hala konteynerlar içerisinde bu hizmeti veren ülkeler de var.

Bu vesileyle uluslararası toplumu Somali ile olan bağlarını güçlendirmeye davet ediyoruz. Somali’nin dertleriyle yakından ilgilenmeye davet ediyoruz. Donörler toplantısı yapmak suretiyle sonunda bir hiç çıkan değil, sonunda netice çıkan toplantılar istiyoruz.

Gerek resmi kuruluşlarımızla, gerek sivil toplum kurumlarımızla Somali Yönetimiyle işbirliği içinde 3 yılı aşkın bir süredir Somali'de yeniden yapılanma sürecine katkı sağlıyoruz. Gerçekten burada ailelerinden fedakârca uzak çalışan, gayret eden tüm kardeşlerime şahsım, milletim adına teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.

Biz Afrika’daki bu ziyaretlerimize başlarken ebolaya karşı mücadele amacıyla temin ettiğimiz yardım malzemeleri de, Batı Afrika'da bu hastalıktan en çok etkilenen ülkelere ulaştırılıyor. Bu konuda Afrika ülkelerine desteğimiz devam edecek.

Tabii üzerinde durduğum hassas konulardan bir tanesi de şu: Sayın Cumhurbaşkanımızla onu da konuştuk. Diyoruz ki, bir konut yapımına girelim. Ama önce bir şehir planlaması yapalım. İlk etapta bir 10 bin konut yapmak suretiyle şehrin görünümünü değiştirelim. Burada 45 metrekarelik, 65 metrekarelik, 85 metrekarelik alt gelir gruplarına yönelik bir adım atabiliriz. Bu konunun detaylarını değerli mevkidaşımla görüştük. İnanıyorum ki, 1- 2 yıl içerisinde biz, bu 10 bin konutu hazırlar ve Somali'ye kazandırırız. İşin ikinci etabını farklı bir şekilde planlayıp ondan sonra yola devam ederiz.

Ben tekrar bu misafirperverliğe şahsım, heyetim adına teşekkür ediyorum. Değerli basın mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu ziyaretimizin hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum.