Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh ile Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

24.01.2015

Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh ile Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Öncelikle bu anlamlı ziyaretimizin Türkiye-Cibuti arasında farklı bir dönüşüme, farklı bir gelişime vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum.

Bizim için, Doğu Afrika’nın en seçkin ülkelerinden kültürel noktada, tarihi noktada önemli derinliği olan Cibuti’de bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ve bizlere gösterdikleri evsahipliğini anmadan geçemeyeceğim. Bundan dolayı şahsım, heyetim adına, milletim adına kendilerine şükranlarımı arz ediyorum.

Biraz sonra Başkanı Yardımcımız Numan Bey, biraz sonra bir heyetle beraber buradan, Tajura’ya gidecek. Oranın da özellikle bölgede çok farklı, tarihi bir önemi var. Osmanlı’nın buradaki mirasları var ve bu tarihi eserleri yerinde görüp, bugün de imzalayacağımız özellikle çok çok önem atfettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Cumhuriyeti Hükümeti arasındaki, TİKA Program Koordinasyonu Anlaşması buradaki bu eserleri yeniden restorasyonla ayağa kaldırmak ve inanıyorum ki, Türkiye-Cibuti arasında bu eserlerin varlığı gidiş-gelişlerimizi daha da artıracaktır.

Zaten şu anda Türk Hava Yolları ile Cibuti arasında haftada 7 gün olan Türkiye-Cibuti Türk Hava Yollar seyahatleri, bugün kendilerine ‘bu 7’yi 14’e çıkarabiliriz’ dedik, bu teklifimizi yaptık. Temenni ediyorum ki bu teklifimizin de kabulüyle birlikte bu sürekli 14 gidiş-gelişin inanıyorum ki Türkiye-Cibuti arasında çok daha farklı bir hareketliliği getirecektir.

Az önce 8 tane anlaşma imzaladık. Bunların arasında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Cibuti Radyo Televizyon Kurumu arasında yaptığımız anlaşma. Bir diğeri; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Hükümeti arasındaki kurulacak özel ekonomik bölge ki, 5 bin dönümlük bir arazi üzerinde böyle bir yapılanma olacak, bu tabii Cibuti’ye ciddi bir istihdam sağlayacağı gibi, aynı zamanda bölgede ciddi bir ekonomik hareketliliğe de vesile olacaktır. Bir diğer nokta; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Hükümeti arasındaki Gençlik ve Spor alanında İşbirliği Anlaşması’dır. Bir diğeri; yine ülkelerimiz arasındaki Denizcilik Anlaşması’dır. Bir diğer anlaşma, yine hükümetlerimiz arasında Polis Eğitim İşbirliği Anlaşması’dır. Bir diğer anlaşma; yine Güvenlik İşbirliği Anlaşması’dır. Bir diğer anlaşma ise; yine Askeri Alanda Eğitim ve Teknik Bilimsel İşbirliği Anlaşması’dır. Ve az önce de ifade ettiğim gibi TİKA.

Bütün bunlarla beraber bu seyahatimizin ne kadar önemli olduğunu, bunu ne kadar önemsediğimizi açıkça ortaya koymuş bulunuyoruz. Tabii aramızdaki ekonomik ticari işbirliğine baktığımız zaman 65 milyon dolarlık bir rakam söz konusu. Tabii bu rakam şu anda istenilen, arzu edilen bir oran değil, ama bunu artırmak mümkün. İşte bu üst düzey ziyaretlerle birlikte inanıyorum ki, bu süreç hızlanacaktır ve bu gidiş-gelişlerle birlikte de inanıyorum ki, bugün yapacağımız Türk İş Forumu, Türkiye ile Cibuti arasındaki yapacağımız bu iş formu iş adamlarımızın yönelmesini de artıracaktır.

Tabii burada eğitimde bazı adımlar şu anda atıyoruz, atılacak, sağlıkta bazı adımlar atıyoruz, atılacak. Ve tüm bu adımlarla beraber inanıyorum ki Cibuti halkının buradaki refah düzeyinin artışına da vesile teşkil edecektir. Şu anda toplamda 65 kadar öğrencinin Türkiye’de olduğunu düşünürsek, bunun 100’e kadar artırılmasını bizler memnuniyetle karşılarız ve Cibutili öğrencilerin Türkiye’de eğitim-öğretim alması da bizler için bir memnuniyet vesilesidir, bunu ifade etmek istiyorum. Bu arada yine aynı şekilde sağlıkta, burada şöyle bir butik hastane kurma projemiz var, Sağlık Bakanlığımız bu konuda adımlarını atacak. Bir diğer tarafta, burada bazı şöyle 3-5 kadar ambulans desteğini, tam donanımlı olarak vermek suretiyle, bunun yanında bazı yine otomatik çöp araçları buraya göndermek suretiyle sağlıkta, çevrecilikte desteklerimizi Cibuti’nin yanında hissettirmek için bu adımları da atacağız.

Aynı şekilde eğitimde yine burada yapabileceklerimiz var ve verilmiş önemli bir sözümüz de burada güzel bir caminin inşasıdır ve onun yanında da bir külliyenin yapılması olayıdır, bu adımları süratle atacağız.

Ben de bu vesileyle değerli dostuma huzurlarınızda mevkidaşıma çok çok teşekkür ediyorum. Şahsım, heyetim adına da tüm Cibuti halkına en kalbi duygularla selamlarımızı saygılarımızı bildirmek istiyorum.