Etyopya Başbakanı Ato Hailemariam Dessalegn ile Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

22.01.2015

Etyopya Başbakanı Ato Hailemariam Dessalegn ile Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

Değerli Basın Mensupları,

Değerli Katılımcılar,

Hanımefendiler, Beyefendiler;

Gerçekten Etiyopya’ya yaptığımız bu ziyarette gerek Sayın Cumhurbaşkanının, gerekse Değerli Dostum Hailemariam’e gösterdikleri ev sahipliği sebebiyle çok çok teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle özellikle Başbakan olarak buraya ziyaretimden itibaren kendisiyle tanıştığım müteveffa, Zenawi’yi de saygıyla anıyorum.

Az önce bilimsel ve teknolojik işbirliği mutabakat zaptını bakan arkadaşlarımız imzaladılar, hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Etiyopya,  Afrika’nın önde gelen ülkelerinden bir tanesi. Yaklaşık 1 milyon 120 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle, bunun yanında yine yaklaşık 97 milyon nüfusuyla hakikaten güçlü bir ülke.

Türkiye ve Etiyopya arasındaki bu üst düzey ziyaretler, şu anda hızlanmış bir şekilde devam ediyor, askeri, siyasi, ekonomik, kültürel, ticari her alanda bu ziyaretleri şu anda artırmış bulunuyoruz.

Türkiye, Afrika’yla ilişkilerini özellikle I. ve II. Türkiye-Afrika Zirvesiyle ciddi manada pekiştirmiş bir ülke.  En son bildiğiniz gibi II. Türkiye-Afrika Zirvesi’ni Malabo’da yaptık ve orada bir araya gelmek suretiyle gerek sorunları, gerek geleceğin barış dünyasını nasıl kuracağımızın inşası yönünde düşüncelerimizi ifade ettik.

Özellikle Türkiye müteşebbisleri, Türkiye’nin girişimcileri, şu anda Afrika’da ciddi manada bizleri temsil ediyorlar. Altyapı, üstyapı yatırımlarında müteahhit firmalarımızın burada bulunması, tekstil firmalarımızın burada bulunuyor olması bizler için memnuniyet vericidir. Öyle zannediyorum ki, bu yılsonu itibarıyla, 2014’ü kastediyorum, 400 milyon dolar ticaret hacmine ulaşacağız. Tabii temennimiz bunu da en kısa zamanda 500 milyon dolara ulaştırmaktır. Her iki ülkenin toplam nüfusuna baktığımız zaman 170 milyon gibi bir nüfusa baliğ, tabii bu ticaret hacmi, bunun için çok çok küçük.

Müteşebbislerimiz noktasında, özellikle enerji konusunu değerlendirdik. Enerji sektöründe hidroelektrik, özellikle yine burada su çok ciddi bir kaynak, dolayısıyla hidroelektrik santrallerinin kurulması noktasında da bizler girişimcilerimizi buraya sevk edeceğiz.

DEİK’le bugün buradayız ve kalabalık bir iş adamları heyetimiz var, geniş anlamda bu ziyaretimize, bakanlar teknokratlar, bürokratlar eşlik ediyor. Dolayısıyla, bugün yaptığımız ve yapacağımız tüm görüşmelerle inanıyorum ki Türkiye ve Etiyopya arasında yeni bir dönem başlayacaktır.

İş Konseyine edeceğiz, iş adamalarımız teşvik edeceğiz, müşterek yapabilecekleri işler olabilir, üçüncü ülkelerde yapabilecekleri işler olabilir. Etiyopya’nın altyapı, üstyapı çalışmalarında inanıyorum ki müteahhit firmalarımızın çok büyük etkinliği olacaktır.

Bütün bunlarla birlikte savunma sanayine yönelik adımlar atabiliriz, askeri işbirliği alanında müşterek adımlar atabiliriz. Bunun yanında, yine Addis Ababa Üniversitesi’nde bir Türkoloji bölümünün kurulması arzumuzdur ve bütün bunlarla birlikte Yunus Emre Enstitüsüyle müşterek bir çalışmanın zeminini hazırlayalım istiyoruz.

Ve yine paralel devlet yapılanmasına yönelik olarak değerli dostum Hailemariam ile bunları da konuştuk. Ve bu konudaki ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlar noktasında legal görünüm altındaki illegal örgüt noktasında kendileri de, ‘Biz, dost bir ülkemizde bu faaliyetleri olanlara biz de sıcak bakmayız’ dediler. Bu dayanışmamız inanıyorum ki bizim geleceği bakışımızı da çok daha farklı bir şekilde güçlendirecektir.

Kendilerinin de ifade ettiği gibi, gerçekten Sevgili Peygamberimizin bundan artık asırlar önce Müslümanların zulme uğradığı bir dönemde, evet. Habeşistan’ı adeta bir güvenli bölge olarak düşünmüş ve ‘Habeşistan’daki Kral güvenlidir, emindir, oraya gideceksiniz dedi’ ve Müslümanlar Habeşistan’a, buralara geldi. Habeş Kralı Necaşi’nin bizim dünyamızda böyle anlamlı, özel bir konumu, yeri var. Dolayısıyla, burası güvenli bir bölge, emin bir bölge.

Şimdi de inşası tamamlanmak üzere olan ve bizim TİKA adlı kuruluşumuzun bitirmek üzere olduğu bu oradaki eser inanıyorum ki, Türkiye’den birçok vatandaşımızın gelmesine vesile olacaktır, Halklarımızın daha da kaynaşmasına vesile olacaktır.

Ben tekrar bu misafirperverliğe şahsım ve heyetim adına çok teşekkür ediyorum.