Etiyopya Ziyareti Öncesi Atatürk Havalimanı'nda Yaptıkları Açıklama

21.01.2015

Etiyopya Ziyareti Öncesi Atatürk Havalimanı'nda Yaptıkları Açıklama

Değerli Basın Mensupları,

Afrika Boynuzu ülkelerinden Etiyopya ve Cibuti’yi kapsayan bir resmi ziyaret gerçekleştirmek üzere az sonra Etiyopya’ya hareket edeceğiz.

Beraberimdeki heyette, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevut Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Bilim, Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık,  Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile milletvekillerimiz, özel sektör temsilcileri ve bürokratlar yer alıyor.

Ziyaret programım çerçevesinde, Etiyopya’da 22 Ocak 2015’te Cumhurbaşkanı Sayın Mulatu ve aynı zamanda Başbakan Hayle-Maryem ile heyetlerimiz arasındaki resmi görüşmelere eş başkanlık yapacağız.

Bilahare 23 Ocak günü Cibuti’ye geçerek Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulleh ile buluşacak ve yine heyetlerarası görüşmelere eş başkanlık edeceğiz. Ardından Somali ziyaretimiz var. Somali’ye geçip, orada şu ana kadar yapılmış olan birçok yatırımların açılışların gerçekleştireceğiz.

Cibuti’de ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yürütülen bazı projelerin temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Ayrıca, iki yıl önce faaliyetine başlayan Büyükelçiliğimizin Kançılarya binasının resmi açılışını gerçekleştirceğiz.

Bildiğiniz gibi Afrika Boynuzu ile 16’ncı yüzyıla kadar geri giden tarihi ve kültürel yakın bağlarımız var. Bölge, aynı zamanda Afrika kıtasını dünyaya bağlayan stratejik bir kapı mahiyetinde. Ülkemizin, başta Etiyopya olmak üzere, bölge ülkeleriyle kapsamlı ekonomik, ticari ve yatırım ilişkileri bulunuyor. Sahraaltı Afrika ülkeleri arasında en fazla Türk yatırımı bu bölgede yapılıyor.

Firmalarımızın yatırımları bölgenin kalkınmasına önemli katkı yapan, beğeni toplayan örnek yatırımlardır. Kıta genelinde Türk yatırımlarına büyük bir ilginin olduğunu görüyoruz.

Ziyaretimiz vesilesiyle ikili işbirliği konularını tüm yönleriyle gözden geçirmeye imkân bulacağız. Aynı zamanda, Kıta’nın ve bölgenin meselelerinin ele alındığı en önemli platform olan Afrika Birliği Örgütü’ne Etiyopya ev sahipliği yapıyor. Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi Örgütü de (IGAD) Cibuti’de bulunuyor. Bu sebeple bu iki ülkede yapacağımız istişarelerle, bölgedeki ve Kıta’daki gelişmeleri kapsamlı şekilde gözden geçirme fırsatı yakalayacağız.

Son 10 yıldır kararlı bir şekilde yürütmekte olduğumuz Afrika’ya Açılım Politikamızı bugün başarıyla tamamlanmış bulunuyoruz.

Kıta ile ticaret hacminden, siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim faaliyetlerinden ekonomik yatırımlara kadar birçok alanda çok önemli mesafe kat ettik.

Türkiye bugün, kalkınma ve insani yardımlarıyla, 42 farklı destinasyona uçan Türk Hava Yolları’yla, 3 bin 100 Afrikalı öğrenciye sunduğu burs imkânıyla kıtanın en güvenilir ortakları arasında yerini almıştır.

Gerek resmi kurumlarımız, gerekse insani yardım teşkilatlarımız gecelerine gündüzlerine katarak, son derece meşakkatli şartlarda çalışmalarını sürdürüyor.

Bugün kıtanın dört bir tarafında TİKA’nın destek verdiği su kuyularını, tarım projelerini, sağlık kuruluşlarını bulabiliyorsunuz. 10 yılı aşkın bir çabadan sonra artık Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizde yeni bir dönemin startını verdik. 2013 yılı itibarıyla “Afrika’ya Açılım Politikası” yerini “Afrika Ortaklık Politikası” olarak adlandırdığımız bir sürece bırakmıştır.

Hatırlayacağınız üzere, geçtiğimiz Kasım ayında, Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da, İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ni topladık.  Bu Zirve’de kararlaştırdığımız gibi, ziyaretimiz, stratejik ortağı olduğumuz Afrika Kıtası’yla her geçen gün daha da derinleşen ilişkilerimizin bölgesel planda yeni bir atılımını teşkil edecektir.

Biz burada Afrika’daki ikili ziyaretlerimize başlarken Ebola’ya karşı mücadele amacıyla temin ettiğimiz yardım malzemeleri, Batı Afrika’da bu hastalıktan en çok etkilenen ülkelere ulaştırılıyor. Bu konuda Afrika ülkelerine desteğimiz sürecektir.

Afrikalı dostlarımızla her alanda yürüttüğümüz yakın işbirliği ve ortaklığımızı, her iki tarafın da faydasına olacak şekilde yürütmeye çaba sarf edeceğiz.

Cibuti’deki temaslarımızın tamamlanmasının ardından inşallah 24 Ocak Cumartesi akşamı Türkiye’ye döneceğiz.

Ziyaretimin ülkemiz, milletimiz, bölge hakları ve tüm Afrika kıtası için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.