Etiyopya ve Cibuti’ye Resmi Ziyaret

13.01.2015

Etiyopya ve Cibuti’ye Resmi Ziyaret

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ETİYOPYA VE CİBUTİ’YE GERÇEKLEŞTİRECEKLERİ RESMİ ZİYARETLERE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 21-24 Ocak 2015 tarihleri arasında, bakanlar, bürokratlar ve işadamlarından oluşan geniş bir heyetle birlikte, Afrika Boynuzu ülkelerinden Etiyopya ve Cibuti’ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretin ilk ayağı olan Addis Ababa’da 22 Ocak Perşembe günü Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu ve Başbakan Hailemariam Desalegn ile  görüşecek ve heyetlerarası görüşmelere eş başkanlık edecektir.

Cuma günü Cibuti’ye geçecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumartesi günü İsmail Ömer Guelleh ile biraraya gelecek ve heyetlerarası görüşmelere eş başkanlık yapacaktır.

Ziyaretler sırasında, her iki ülkede düzenlenecek olan iş forumları, işadamlarımıza yerel muhataplarla temas kurabilme imkanı sağlayacaktır.

Tarihi ve kültürel olarak yakın bağlarımızın bulunduğu bir bölge olan Afrika Boynuzu aynı zamanda kıtanın Orta Doğu’ya ve dünyaya açılan stratejik bir kapısı konumundadır.

Ülkemizin, başta Etiyopya olmak üzere, bölge ülkeleriyle giderek artan ekonomik, ticari ve yatırım ilişkileri mevcuttur.

Bu ilişkilerin daha da güçlendirilmesini amaçlayan ziyaret, ikili işbirliği konularının tüm yönleriyle ele alınmasının yanı sıra, bölgesel meselelerin ve Afrika kıtasındaki gelişmelerin kapsamlı şekilde gözden geçirilmesine de fırsat teşkil edecektir.

Ziyaret ayrıca, stratejik ortağı olduğumuz Afrika kıtasıyla her geçen gün daha da derinleşen ilişkilerimize bölgesel planda yeniden ivme kazandıracaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.