Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya Gelişinin Yıl Dönümü

27.12.2014

Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya Gelişinin Yıl Dönümü

Gazi Mustafa Kemal'in 27 Aralık 1919da Heyet-i Temsiliye üyeleriyle birlikte Ankaraya gelişi, İstiklal Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmektedir.

Bu süreçte atılan tarihi adımların akabinde Ankara, milli mücadelenin sevk ve idare merkezi olma konumuyla, aziz milletimizin kaderinin şekillenmesinde tarihi bir misyon yüklenmiş, stratejik kararların alınmasına, devletin temel kurumlarının kuruluşuna ve Cumhuriyetin ilanına ev sahipliği yapmıştır.

Bağımsızlık Savaşı’nın kesin bir zaferle neticelenmesiyle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ankaraya Türkiye Cumhuriyetinin başkenti olma onurunu yaşatmıştır.

Bu onuru layıkıyla ve hakkıyla taşıyan başkent Ankara, geçen zaman zarfında ülkemizin ve milletimizin büyüklüğüne yakışır bir ilerleme göstermiş, hepimizi gururlandıran modern bir çehreye kavuşmuştur.

Tarih, kültür ve medeniyet şehri Ankaranın, bu vasıflarını koruyacağına, istikrar içinde büyüyen, gelişen ve her alanda muazzam başarılara imza atan ülkemizin dinamik başkenti olarak geleceği en güçlü şekilde kucaklayacağına inanıyorum.

Bu düşüncelerle, Ankaraya gelişinin yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemali ve İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyor, tüm Ankaralıları en kalbi duygularımla selamlıyorum.