ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

22.11.2014

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

Türkiye’yi ziyaret eden dostum, ABD Başkan Yardımcısı Sayın Joe Biden’ı ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye ve ABD malum yakın iki müttefik ülke. Ortak ve dost olarak stratejik ortaklıktan model ortaklığa bir geçiş sürecini başarmış olan iki ülke Ortadoğu’dan Afganistan’a, Balkanlar’dan Doğu Akdeniz ve Kafkaslara kadar uzanan geniş bir coğrafyada yakın işbirliği içindedir. Bu işbirliği, uluslararası barış ve istikrarın muhafazası, terör ve aşırıcılıkla mücadele, enerji güvenliği ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi gibi birçok önemli meseleyi çerçevelemekte ve bunlara karşı mücadeleyi gerektirmektedir.

ABD ile işbirliğimizi güçlendirerek devam ettirmek istiyoruz. Sayın Biden ile az önce yaptığımız görüşmede ve bilahare onuruna verdiğimiz yemekte de, -bir çalışma yemeği olarak- orada da konularımızı ele alma fırsatımız oldu.

Her şeyden önce birinci derecede Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler ile DEAŞ tehdidi konusunda etraflıca bir görüşme imkanımız oldu. Gerek DEAŞ’ın Musul’dan doğuşu, tekrar Musul’a dönüşü, Suriye’de palazlanması bütün bu süreçleri ele alma fırsatımız oldu. Tabii ki bu konuda kapsamlı, ayrıntılı bir görüşmeyi bugüne kadar sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz.

Aynı şekilde Kıbrıs, Ukrayna, Kafkaslar, Afganistan, tüm bölgedeki güncel gelişmeleri, karşı karşıya bulunduğumuz sorunları ele alma imkanımız oldu. Gündemde ön planda olan bu meselelere ilaveten, diğer bazı bölgesel ve küresel konuları da birlikte değerlendirme fırsatımız oldu. Özellikle Kuzey Afrika’daki son gelişmeleri değerlendirme imkanımız oldu ve istişare ettiğimiz pek çok konuda ABD ile fikir birliği içinde olduğumuzu da memnuniyetle gördüğümüzü ifade etmek isterim.

Bu konudaki işbirliğimizi ileri götürme yönünde ortak kararlılığa sahip olduğumuzu da müşahede ettik. En önemlisi, iki NATO müttefiki olarak birbirimizin savunma ve güvenliğine olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik.

Küresel barış, günümüzde ciddi tehditlerle karşı karşıyadır. Bunun yansımaları bölgemizde özellikle kendini gösteriyor. Buna karşılık uluslararası sistem bir yandan arka arkaya gelen bölgesel şoklarla sarsılırken, diğer yandan kendisinden beklenen dengeleyici ve düzenleyici rolü ifa etmekte maalesef yetersiz kalıyor. İşte bu stratejik ortamda Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği ve dayanışma daha da büyük bir anlam ve önem kazanıyor. ABD ile yakın işbirliği ve eşgüdüm içerisinde atacağımız bu adımlar, hem bölgemizde hem ötesinde yaşanan gelişmelerin yönünü tayin edecek niteliktedir. Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması için ABD ile işbirliğimizi derinleştirerek daha da etkin kılmaya kararlıyız.

Bugünkü görüşmelerimiz bu bakımdan çok çok önemlidir. En üst düzeydeki temaslarımız aynı yoğunlukta devam edecektir. ABD ile ilişkilerimiz ortak değerler ve müşterek menfaatler temelinde, karşılıklı saygıya dayalı biçimde, günün stratejik şartlarına da uyum sağlayarak gelişiyor.

Türkiye-ABD ilişkilerinin bugün her zamankinden daha kapsamlı ve daha güçlü olduğuna inanıyorum ve Sayın Biden’ın gerek şahsı, gerek heyeti, gerek eşiyle birlikte yapmış oldukları bu ziyaretin anlamlı olduğunu ve neticesinin de bereketli olacağını tahmin ediyorum.

Teşekkür ediyorum.