II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi Münasebetiyle Ekvator Ginesi'ni Ziyaret

17.11.2014

II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi Münasebetiyle Ekvator Ginesi'ni Ziyaret

II.Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin evsahipliğinde Malabo’da gerçekleştirilecektir.

Zirveye Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, bazı Bakanlarımızın da yer aldığı geniş bir heyet katılacaktır.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu ile işbirliği içinde düzenlenen zirveye, çoğunluğu Cumhurbaşkanı veya hükümet başkanı düzeyinde çok sayıda ülkenin katılması beklenmektedir.

İstanbul’da 18-21 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılan Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’nde kurulan ve Türkiye-Afrika Ortaklığını sürdürülebilir bir yapıya kavuşturan mekanizma uyarınca toplanacak Zirve, Türkiye-Afrika Ortaklığının daha ileriye götürülmesinde yeni bir adımı teşkil edecektir.

Zirvede Türkiye-Afrika Ortaklığı’na ilişkin bir bildiri ve 2015-2018 dönemi Ortak Uygulama Planı kabul edilecektir.

Zirve sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, evsahibi ülke Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı ile birlikte 20 Kasım Perşembe günü bir akşam yemeğine evsahipliği yapacak, 21 Kasım Cuma günü ise zirveye eşbaşkanlık edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, ziyaret sırasında ayrıca, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo ve katılan diğer Cumhurbaşkanları ve Hükümet Başkanlarıyla ikili görüşmeler yapması öngörülmektedir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, zirve öncesinde, 20 Kasım günü, zirveye katılacak ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısına AfB Dönem Başkanı Moritanya Dışişleri Bakanı Ahmed Ould Teguedi ile eşbaşkanlık edecektir.

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci de, zirve marjında toplanacak olan ve Afrika’da mevcut Bölgesel Ekonomik Toplulukların dönem başkanlıklarını yürüten ülkelerin Ekonomi Bakanları ve sözkonusu toplulukların Genel Sekreterleri, ülkemizden de özel sektör çatı kuruluşlarının temsilcilerinin katılacağı Türkiye-Afrika Bölgesel Ekonomik Topluluklar Toplantısı’na başkanlık edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 21 Kasım 2014 Cuma akşamı yurda dönmek üzere Ekvator Ginesi’nden ayrılacaklardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.