Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov İle Gerçekleştirdikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklamalar

07.11.2014

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov İle Gerçekleştirdikleri Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklamalar

Sayın Devlet Başkanı, Kadirli Doğanım,

Öncelikle böyle bir ziyarette gösterilen misafirperverliğe, ev sahipliğine şahsım ve heyetim adına çok çok teşekkür ediyorum.

Değerli Basın Mensupları,

Hanımefendiler, Beyefendiler;

Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra ilk resmi ziyaretlerimden birisini hatta Orta Asya’da birincisini, “kemik kardeşimiz” olan Türkmenistan’a yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum.

Malumunuz Sayın  Berdimuhamedov’u hem ikili ziyaret hem de Türk Konseyi Zirvesi’ne iştiraki vesilesiyle Haziran ayında, devir teslim törenime nazik katılımları dolayısıyla da Ağustos ayında ülkemizde ağırlamıştık. Bu yıl karşılıklı cumhurbaşkanı düzeyinde dördüncü ziyareti gerçekleştiriyoruz.

Bugünkü toplantımızda Değerli Kardeşim Sayın Berdimuhamedov ile her zaman olduğu gibi samimi ve verimli görüşmeler yaptık. İkili görüşmemiz çok çok verimli geçti. Türkiye ile Türkmenistan arasında bugüne kadar olan süreç, bundan sonra sürecin nasıl ilerleyeceği; bunları değerlendirme fırsatı bulduk.

Tabii çok açık net bir şey söylemem lazım; özellikle de şu ana kadar Türkmenistan'da Türk müteahhit firmalarının yüklenmiş oldukları proje toplamı 42 milyar dolar. Böyle bir proje yüklenmiş olan Türk firmaları alt ve üst yapısıyla Türkmenistan’ın gelişimine çok ciddi katkıları da oldu. Bundan dolayı başarılı firmalarımıza çok teşekkür ediyorum. Ancak müteahhit firmalarımıza Türkmenistan’da bu imkanı sağlayan Değerli Kardeşim Berdimuhamedov’a ve Rahmetli Türkmenbaşı’na da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Ülkelerimiz arasında ortak değerler üzerine inşa edilen ve geniş bir yelpazeye yayılan işbirliği söz konusu ve gerçekten Berdimuhamedov kardeşimizin özellikle bu kardeşlik üzerine bina etmiş olduğu dayanışma ruhunu görmezden gelemeyiz. Genel olarak fikir birliği içerisinde olduğumuzu gördüm. Bunu memnuniyetle müşahede ettim. Ulaştırma ve enerji alanındaki işbirliğimiz Türkmenistan ile ilişkilerimize stratejik bir boyut kazandırıyor. Bilhassa bu alanlarda keşfedilmeyi ve hayata geçirilmeyi bekleyen önemli bir potansiyelin olduğu kanaatindeyiz. Orta Asya'nın Hazar Denizi üzerinden uluslararası pazarlara bağlanması bakımından Türkmenistan özel ve önemli konuma sahip. Bu alanda hayata geçirilecek projelerin bölgesel işbirliği çalışmalarına da önemli katkıda bulunacağına inanıyorum. Görüşmelerimizde Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşınmasına yönelik ortak vizyonumuzu bir kez daha teyit ettik. Bu alanda da bölgesel işbirliğinin geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Basın toplantısından sonra iş adamlarımızla yapacağımız toplantıda Değerli Kardeşim ile beraber onlara da hitap edeceğiz. Orada bir istikamet belirleyip, buna göre de adımlarımızı inşallah atacağız. Tabii başta Sayın Devlet Başkanı olmak üzere Türkmenistan yönetiminin firmalarımıza gösterdikleri güvenin bundan sonra da yine artarak devam edeceğine inanıyorum. Firmalarımızın da başarı grafiklerini her geçen gün yükselterek itimada dayalı anlayışı asla istismar etmeden, burada kendilerini sadece firma olarak değil, ayn ızamanda Türkiye'nin de, Türk milletinin de burada birer misyonu, temsilcisi olduklarını unutmamaları gerekir.

Ticari ve ekonomik ilişkilerimizde mevcut potansiyelin tam anlamıyla kullanılması için ortak çabalarımızı devam ettirme hususunda tam bir görüş birliği içerisindeyiz.

Bugün Değerli Dostumla Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’nun açılışına, az önce ifade ettiğim gibi katılacağız. Tabii aramızda bundan sonraki özelikle THY gerekse farklı firmaların Türkmenistan’la uçuşlarını çeşitlendirmeleri noktasında da görüş alışverişlerimiz oldu. Zira halkların kaynaşması noktasında aramızdaki gidiş-gelişlerin artması bakımından bunu da önemsiyoruz. Sadece İstanbul, Aşkabat veya Avaza değil, bu noktada Ankara, Antalya, buraları da çoğaltmak suretiyle bu geliş-gidişlerin artmasının önemli olacağına inanıyorum.

Afganistan'daki muhtemel gelişmelerin Orta Asya'daki güvenlik ve istikrarı olumsuz etkilememesi gerekiyor. Bu amaçla Türkmenistan ile İstanbul Süreci başta olmak üzere yakın diyalog ve işbirliği içinde olduğumuzu da belirtmek istiyorum.

Siyasi ve güvenlik geçiş süreçlerini başarıyla sürdüren Afganistan son 13 yılda karşı karşıya olduğu sorunlarla mücadelede uluslararası toplumun da desteğiyle önemli bir ilerleme kaydetti. 10 gün kadar önce Afganistan ziyaretimde de bu konuları ele aldık, değerlendirme fırsatımız oldu. Malum, önümüzdeki yıl itibarıyla Kararlı Destek Misyonu orada çalışmaya başlayacak ve bu misyonda da Amerika başta olmak üzere, Türkiye ve bunun yanında Almanya, İtalya, bir dörtlü ülkeler zinciri olarak yaklaşık 12 bin kişilik bir misyonla, 2016'ya kadar orada güvenlik sürecini devam ettirme durumunda olacaklar. Bütün mesele özellikle bu terör tehdidinden Afganistan’ı da bir an önce kurtarabilmek ve iç huzurunu, iç güvenliğini sağlayabilmek. Bu da tabii sadece Afganistan için değil, komşu ülkeler için de gerçekten de huzurlu bir ortamı sağlamış olacak ki, bu ülkelerin geleceği de teminat altına alınmış olacak.

Türkmenistan'ın Sayın Berdimuhamedov’un önderliğinde gerçekleştirdiği reformlarla kaydettiği ilerlemeler gerçekten bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Son yaptığım ziyaretten bugüne yine bakıyorum ki, yine burada ciddi değişiklikler olmuş. Yani her geliş-gidişte bu değişikliklerin olması manidar. Nitekim son gelişimden bugünkü gelişim arasında Aşkabat’taki farklılığı görmek bizleri hakikaten mutlu ediyor. Muazzam bir gelişme kaydettiğini gördüğüm Aşkabat'ın adeta parlayan bir yıldıza dönüşmesinden de gerçekten gurur duydum.

Ortak tarihi ve kültürel birikiminden gücünü alan Türkiye-Türkmenistan ilişkileri son yıllarda kazandığı ivmeyle örnek ve özel bir seviyeye ulaştı. İlişkilerimizi daha ileri düzeye yükseltebilmenin, kadim, kardeşlik bağları temelinde işbirliğimizi güçlendirmenin her iki tarafın da ortak arzusu olduğunu bir kez daha memnuniyetle müşahede ettik. İşbirliğimizin ve dayanışmamızın iki kardeş ülke olan Türkiye ve Türkmenistan ilişkilerini bugünkünden daha ileriye taşıyabileceğine inanıyorum.

Hepinizi bir kez daha sevgiye ve saygıyla selamlıyor, teşekkür ediyorum.