Türkmenistan Ziyareti Öncesi Esenboğa Havalimanı'nda Yaptıkları Açıklama

06.11.2014

Türkmenistan Ziyareti Öncesi Esenboğa Havalimanı'nda Yaptıkları Açıklama

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarım,

Öncelikle sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

Dost ve kardeş ülke Türkmenistan’a resmi ziyarette bulunmak üzere, biraz sonra yola çıkıyoruz. Bu ziyaretimde bana, milletvekili, bakan arkadaşlarım, bunun yanında, iş adamlarımız, girişimcilerimiz ve basın mensubu arkadaşlarımız refakat edecektir.

Hatırlanacağı üzere Sayın Berdimuhammedov, 3-4 Haziran 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, akabinde Türk Konseyi Zirvesi’ne misafir sıfatıyla katılmıştı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Devir Teslim Töreninde hazır bulunmuş, bu anlamlı günde burada bizlerle heyecanımızı, mutluluğumuzu paylaşmıştı.

Cumhurbaşkanı olarak Orta Asya bölgesine yapacağım bu ilk ziyaretimle ülkelerimiz arasındaki bu üst düzey temas yoğunluğu devam ettirilmiş olacaktır.

Ortak bir tarih ve kültüre sahip olduğumuz Türkmenistan ile ilişkilerimiz, şu anda mükemmel bir düzeyde seyrediyor. Gerek Türkmenistan’daki yatırımcı, girişimci arkadaşlarımızın orada gerçekten üst düzey diyebileceğimiz yatırımlara imza atıyorlar, gerekse ikili ticaret hacmimiz her geçen gün ilerliyor. Bu vesileyle Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Berdimuhammedov ile yapacağımız görüşmelerde, ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle ele alacağız.

Aynı şekilde ülkelerimizi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası gelişmeleri gözden geçirecek, ortak olarak atacağımız adımları da istişare edeceğiz.

Türkmenistan, son yıllarda yapmış olduğu büyük kalkınma hamlesiyle gerçekten Orta Asya’da dikkat çekiyor. Ve önemli bir aktör haline gelmiş vaziyette. Türkmenistan, Orta Asya’da iş adamlarının en çok proje üstlendiği ülkelerden bir tanesi. Şu anda üstlenilen projelerin parasal değeri 42 milyar doları aşmış vaziyette. Bu denli önemli bir konumda.

Türkiye, aynı zamanda Türkmenistan’a en fazla yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor. Bu, bir ayrı önemli boyut. Başarıyla tamamlanan her proje, Türkmenistan’da firmalarımız için yeni kapılar açıyor. Yeni fırsat ve imkânlar oluşturuyor.

İnşallah, bu ziyaretimizde karşılıklı yatırımları, ticareti ve işbirliğini daha da arttıracak imkânları konuşacak, mevcut sorunları ele alacağız.

Yine ziyaretim kapsamında bir İş Forumu düzenleyeceğiz. İki kardeş ülkenin karşılıklı, güçlü siyasi iradesi ve şirketlerimizin başarılı performansları sayesinde mevcut rakamların daha da yükselebileceğine inancım tam. Ekonomi, ticaret, eğitim ve kültür alanlarında ilişkilerimizi geliştirmekte kararlıyız. Ziyaretimin bu noktada önemli olduğuna inanıyorum.

Sizlerin de ilgisine teşekkür ediyorum.