Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 91'inci Yıldönümü Vesilesiyle Yayınladıkları Mesaj

28.10.2014

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 91'inci Yıldönümü Vesilesiyle Yayınladıkları Mesaj

Aziz vatandaşlarım,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91’inci yıldönümünü milletçe büyük bir coşku ve heyecanla idrak ediyoruz.

Cumhuriyet Bayramı’nın, 77 milyonun her bir ferdi için, Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı için kutlu olmasını yürekten temenni ediyorum.

Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i; O’nun yol arkadaşlarını; özellikle de Cumhuriyetin ilanını gerçekleştiren, dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini bir kez daha hayırla yad ediyoruz.

Cumhuriyete giden yola hayatlarını adamış; 91 yıllık Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatan savunması için canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi de, bugün bir kez daha rahmetle yad ediyor, “Allah hepsinden razı olsun” diye dua ediyoruz.

Sevgili vatandaşlarım,

Cumhuriyetimiz, yoksulluk içindeki bir milletin; evlatlarını savaşlarda şehit vermiş bir milletin ortak eseri olarak doğmuştu.

Türkiye Cumhuriyeti, aynı zamanda, Osmanlı Cihan Devleti’nin yıkılmasıyla, çok geniş bir coğrafyada oluşan ümitsizlik iklimine karşılık bir umut kaynağı olarak, Anadolu’dan tekrar yükselen güneş olmuştu.

91 yıl boyunca, milletçe, nice zorluklarla, nice badirelerle karşılaştık; çok büyük imtihanlardan geçtik.

Ancak, Allah’a hamdolsun, her zorluğu, her badireyi aşmasını bildik; her imtihandan başarıyla çıktık ve bugünlere ulaştık.

Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın 17’inci, Avrupa’nın 6’ıncı büyük ekonomisine sahip olarak bu alanda iddia sahibi bir ülke oldu.

91 yıl önce başlatılan reformlar, bugün çok daha ileri ve modern seviyelere ulaştırıldı. 91 yıl öncenin ulaşılamaz hayalleri bugün tek tek gerçeğe dönüştü.

Türkiye, okulları, üniversiteleri, modern hastaneleri, otoyolları, hızlı tren hatları, havalimanları, tünelleri, MARMARAY gibi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Boğaz Tüp Geçişi, Körfez Geçişi, OVİT Tüneli gibi küresel projeleri, konutları, barajları ve daha nice yatırımıyla dünyanın parlayan yıldızı oldu.

Demokrasimiz, önemli sınav ve sıkıntılardan geçtikten sonra, bugün oldukça ileri standartlara kavuştu.

Milli irade, Anayasamızda belirlenen şekilde sandıkta en güzel, en şeffaf şekilde tecelli etmeye başladı.

Bütün bunlardan daha da önemlisi, Cumhuriyet ile cumhur, devlet ile vatandaş arasına giren engeller, manialar, mesafeler ortadan kaldırıldı. Cumhuriyet, cumhurla; devlet, milletle daha bir muhabbetle kucaklaşmaya başladı.

Aziz vatandaşlarım,

Cumhuriyetimizin 91’inci kuruluş yıldönümünde, şunu büyük bir iftiharla ve samimiyetle ifade etmek isterim:

Cumhuriyet, hiç tartışmasız şekilde, bugün artık 77 milyonun Cumhuriyetidir.

Bu ülkenin her bir ferdi, Cumhuriyetimizin eşit derecede sahibidir.

Eski kırgınları gidermek, küslükleri ortadan kaldırmak, acıları dindirmek, yaraları tedavi etmek için artık yeni bir süreç başlamıştır. Red, inkar ve asimilasyon dönemi geri gelmemek üzere kapanmıştır.

Hiç bir etnik kökenin, dinin, mezhebin, dil ve kültürün, yek diğeri üzerinde egemenliği yoktur; ayrıcalığı yoktur. Cumhuriyet, tam da manasına uygun şekilde, bu ülkede yaşayan, nefes alıp veren herkesin cumhuriyetidir.

Cumhuriyetimizin bu vasfını muhafaza etmek, daha da güçlendirmek için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok çalışmaya devam edeceğiz.

91 yıl boyunca olduğu gibi, bugün de, yarın da, karşımıza sabotajlar, provokasyonlar, tahrikler çıkacaktır; ama biz bu imtihanları da başarıyla geçeceğiz.

Kardeşliğimize kasteden, milli birliğimize, ulusal güvenliğimize tehdit teşkil eden her girişim, milletimizin sarsılmaz iradesi karşısında mutlaka eriyecektir.

İçerden ve dışardan yapılan tüm saldırıları, soğukkanlılıkla, büyük devlet refleksiyle bertaraf edecek, ekonomimizi büyütmeyi, demokrasimizi daha ileri standartlara kavuşturmayı, özellikle de 77 milyonun birliğini, kardeşliğini yüceltmeyi, inatla, kararlılıkla, azimle sürdüreceğiz.

İnşallah, 9 yıl sonra, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü bugünden çok daha büyük bir coşku ve iftiharla, birlik, kardeşlik ve daha büyük huzur ikliminde kutlayacağız.

Bu düşüncelerle, bir kez daha Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91’inci yıldönümünün, ülkemiz, milletimiz, yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor; hepinizi muhabbetle selamlıyorum.