Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

24.10.2014

Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

Saygıdeğer Bakanlar,

Saygıdeğer Misafirler,

Saygıdeğer Basın  Mensupları,

Dost ve müttefikimiz Estonya’nın Değerli Cumhurbaşkanı Sayın  Ilves’e  ve tüm heyetine gösterdikleri ev sahipliği sebebiyle özellikle teşekkür etmek istiyorum.

Bu yıl Türkiye ile Estonya arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 90. yılı. Böyle anlamlı bir dönemde bu ziyaretin gerçekleşmiş olması, inanıyorum ki, ikili ilişkilerimizi çok daha güçlendirecektir.

Bu adımların temelinde 1 Aralık 1924’de atılan Dostluk Anlaşması adımı yatmaktadır. Türkiye, Estonya’ya yönelik hiçbir işgali, hiçbir ilhakı bugüne kadar tanımamıştır. Ve Avrupa-Atlantik kurumları arasında, ülkelerimizin paylaştıkları evrensel, insani ve demokratik değerler, aramızdaki dostluğun da temelini oluşturmaktadır.

Bugün gerek ikili, gerekse heyetler arası yapmış olduğumuz görüşmelerde, etraflıca bu konuları ele alma fırsatını  bulduk.  Siyasi, askeri, ekonomik, ticari, tüm bu konuları değerlendirdik. Avrupa Birliği üyelik sürecimize Estonya’nın vermiş olduğu desteği, burada ifade etmeden geçemeyeceğim. Bunun için de şahsım, milletim adına şükranlarımı ifade ediyorum.

Tabii, bölgemizde son dönemde meydana gelen özellikle başta terör eylemleri olmak üzere, Ukrayna meselesi, Irak, Suriye tüm bunları ele alma imkanımız oldu. Ve bu terör örgütlerine karşı alınması gereken tedbirler neler olabilir, bunları görüşme, konuşma fırsatımız oldu. Uluslararası barışın, güvenliğin ve istikrarın korunmasına ilişkin, neler yapabiliriz, bunları görüştük.

İki NATO  üyesi ülke olarak, Afganistan’dan tutunuz, diğer sorumluluk alanlarımızı görüştük. NATO  üyesi, müttefik ülkeler olarak, dayanışmanın önemini bir kez daha değerlendirme imkanımız oldu.

Bildiğiniz gibi, az önce Sayın Cumhurbaşkanı’nın da ifade etmiş olduğu, Tallinn’de bulunan NATO Siber Savunma İşbirliği Mükemmeliyet Merkezi’ne olumlu bakışımız devam ediyor ve kısa sürede de bunu değerlendireceğiz. Bu katılımı neticelendirmek suretiyle, buradaki birlikteliğimizi de böylelikle güçlendirmiş olacağız.  

Değerli Dostlar,

Bu arada tabii önemli olan, 2013’ü 456 milyon dolarlık bir ticaret hacmiyle kapattık. Bu yıl sonu itibariyle herhalde biraz daha artışımız, bu ticaret hacminde olacak. Tabii bunu kısa zamanda 1 milyar dolarlık ticaret hacmine kavuşturma iradesini de ben Değerli Dostumda görüyorum.

Ve Estonya’dan ülkemize gelen turistlerin sayısı, şu anda 50 bin civarında.  İstanbul-Tallinn arasında haftada 6 sefer şu anda yapılıyor. Ve Estonyalılar’ın önemli bir destinasyon  merkezi olarak gördükleri Antalya’nın Alanya ilçesindeki Gazi Paşa Havaalanı’ndan da, artık Tallinn’e seferler olacaktır.

Doğrusu 2015 yılının yaz mevsimi, herhalde bu noktada çok daha hareketli olacak diye düşünüyorum. Özellikle aramızdaki şu vize konularını da hallettiğimiz andan itibaren, Türkiye’den de Tallinn’e ve Estonya’nın diğer güzel destinasyon merkezlerine gelecek vatandaşlarımızın artacağına inanıyorum. Bu halklarımız arasındaki güveni, çok daha arttıracaktır.

Ben tekrar, ilgiye, alakaya, özellikle Değerli Dostum Ilves’e çok çok teşekkür ediyorum.