Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

23.10.2014

Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Açıklama

Cumhurbaşkanı Sayın Berzins,

Saygıdeğer Bakanlar,

Sayın Misafirler,

Değerli Basın Mensupları,

Dost ve müttefikimiz Letonya’nın Değerli Cumhurbaşkanı Sayın Berzins’e, şahsıma ve heyetime göstermiş oldukları yakın ilgi, alakadan dolayı özellikle teşekkür ediyorum.

Bilindiği gibi, selefim Sayın Abdullah Gül geçtiğimiz yıl Nisan aylarında Letonya’yı, Cumhurbaşkanı Sayın Berzins ise geçtiğimiz Nisan ayında ülkemizi ziyaret etmişlerdi.

Karşılıklı bu üst düzey temasların ardından gerçekleştirdiğimiz ziyaret, ilişkilerimizin ulaştığı noktayı göstermesi bakımından önem arz etmektedir.

Değerli Basın Mensupları,

Türkiye, Letonya’yı 1925 yılında tanıdı ve karşılıklı olarak diplomatik ilişki tesis edildi. Tarih boyunca bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele etmiş olan Letonya’nın bu mücadelesini gönülden desteklemiş bir ülkeyiz.

Nitekim bu anlayışın bir neticesi olarak, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ertesinde Letonya ile yeniden diplomatik ilişki kurduk.

1994 yılında imzaladığımız “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması”, Türkiye ile Letonya arasındaki ilişkilerin güçlü bir temele oturmasını sağladı.

Letonya ile ortak evrensel insani ve demokratik değerler temelinde kurduğumuz ilişkiler, her geçen gün daha da gelişiyor.

Bu doğrultuda Türkiye, Letonya’nın yeniden bağımsızlığını kazanmasının ardından uluslararası sistemdeki haklı yerini alması yönündeki gayretlerine daima destek verdi.

Letonya’nın NATO üyeliğini destekleyen ülkelerin başında bildiğiniz gibi Türkiye geliyor.

2006 yılında ülkemiz, NATO’nun “Baltık Hava Polisliği” misyonu çerçevesinde, bölgenin hava sahasının korunmasına fiilen katkı da sağladı.

Biraz önce Sayın Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet üyeleriyle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, ikili ilişkilerimiz kapsamında bundan sonraki süreçte neler yapabiliriz, bunları etraflıca görüşme fırsatını bulduk. Ayrıca bakan arkadaşlarımız mevkidaşları ile yine bu görüşmeleri bugün öğleden sonrada devam ettirecekler.

Ve bu görüşmelerde, işbirliğimizin hemen her alanda daha da ileriye taşınması yönünde atılabilecek adımlar neler olabilir, bunların ayrıntılarına girme fırsatını bulacağız.

Ayrıca, iki müttefik ülke olarak bölgemizdeki önemli gelişmeler ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduk.

Bu vesileyle, Letonya’nın 2015 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olmasının ışığında, ülkemizin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecindeki mevcut gidişata dair görüşlerimizi de paylaştık.

Letonya’nın Avrupa Birliği müzakerelerimizde ülkemize verdiği destekten ötürü Sayın Cumhurbaşkanı’na huzurlarınızda bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Yarım asırlık bir geçmişe dayanan Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz, çok yönlü ve köklüdür.

Avrupa Birliği’ne üyelik hedefimiz, bizim için stratejik bir tercihtir.

Türkiye’nin üyeliği Avrupa Birliği’ne stratejik, jeo-politik, ekonomik, kültürel ve sosyal boyutlarda artı değer katacaktır.

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarım,

Türkiye ile Letonya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler de gelişmeye devam ediyor.

İki ülke ticaret hacmi 2013 yılında 324 milyon dolar düzeyine yükseldi.

Görüşmelerimizde Türkiye ile Letonya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da ileri taşınmasına yönelik fırsatların değerlendirilmesi hususunda mutabık kaldık.

Sayın Berzins,  New York’ta yaptığı öneri doğrultusunda, bilimsel alanda işbirliğimizin güçlendirilmesi amacıyla heyetimize üniversite temsilcilerimizi de dâhil ettik. Ve üniversiteler arasında da bir işbirliğinin geliştirilmesi noktasında mutabık kaldık. Bu ziyaretimizde yanımda iki önemli üniversitemizin rektörünü de getirmiş bulunuyorum. Görüşmeleri yapacaklar. Ve ülkemizin bütün iş adamları ile ilgili kuruluşların yönetim kurulu başkanlarını ve bunun yanında girişimci kuruluşlarımızın temsilcilerini, onları da beraberimiz de getirdik. Birlikte biraz sonra bu toplantıda da bulunacağız.

2013 yılında ülkemizi ziyaret eden Leton turist sayısı 55 bini buldu. Bu önemli bir adım. 2014 yılında bu sayının daha da artacağını ümit ediyoruz

2015 yılında ilişkilerimizin 90’ıncı yıldönümünü idrak edeceğimiz dost ve müttefik Leton halkına, Cumhurbaşkanı Sayın Berzins’in şahsında selam ve saygılarımı sunuyorum.

Teşekkür ederim.