Letonya ve Estonya Ziyaretleri Öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda Yaptıkları Açıklama

22.10.2014

Letonya ve Estonya Ziyaretleri Öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda Yaptıkları Açıklama

Değerli Arkadaşlar,

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Bugün iki önemli Baltık ülkesine bir ziyaretim olacak. Önce Letonya’ya gidiyoruz. Bu gece oradayız. Yarın görüşmelerimiz yoğun bir şekilde olacak. Yarın akşam Estonya’ya hareket edeceğiz. Estonya’da da ertesi gün görüşmelerimizi yapıp, akabinde tekrar ülkemize döneceğiz. 24 Ekim 2014 tarihinde bu ziyaretimizi tamamlamış olacağız.

İlişkilerimizin çok iyi düzeyde seyretmiş olduğu bu iki ülkeyle de ağırlıklı olarak Avrupa Birliği sürecini değerlendirme fırsatımız olacak. Zira Avrupa Birliği sürecinde gerek Letonya, gerekse Estonya bugüne kadar her zaman yanımızda yer aldılar, bize desteklerini verdiler.

Bunun yanında ekonomik ilişkilerimizi, ticari ilişkilerimizi kendileriyle konuşacağız. Yanımda götürdüğüm girişimcilerimiz ve DEİK mensubu arkadaşlarımızla birlikte, iki ülke iş adamlarını bir araya getiren Türkiye-Letonya İş Forumu’na katılacağız. Onlar da orada ikili görüşmeler yapacaklar, ilişkileri sektörel bazda ele almalarının zeminini, fırsatını yakalamış olacaklar.

Letonya ziyaretim, Letonya Cumhurbaşkanı Sayın Berzinç’in Türkiye’ye yaptıkları ziyaretin iadesi niteliğindedir. O’nun 2014 yılının Nisan ayında Türkiye’ye ziyaretleri olmuştu. Estonya ziyaretim ise, Estonya Cumhurbaşkanı Sayın Ilves’in Nisan 2010’da Türkiye’ye yine yapmış olduğu ziyaretin iadesi  bir ziyaret olma niteliğini taşıyacaktır.

Mevkidaşlarımızla yapacağımız görüşmelerde, ağırlıklı olarak hem bu en geniş anlamda süreci değerlendirirken, siyaset tabii ki ağırlık kesbedecek. Ama bölgemizdeki gelişmeler, bu ikili görüşmelerde olsun, heyetlerarası görüşmelerde olsun, gündemimizi oluşturacak. Ve aramızdaki ekonomik ilişkileri daha da geliştirmenin gayreti içerisindeyiz. Onun için de yeni oluşan DEİK, bu ziyarette ilk defa bizimle beraber geliyor. Ve ilk defa DEİK bu yeni kadrosuyla bizlerle birlikte yer almış olacak. 23 Ekim’de Riga’da Cumhurbaşkanı’yla bir araya geleceğiz. Ayrıca Parlamento Başkanı Sayın Aboltin ve Başbakan Sayın Sitrayum ile de görüşmelerde bulunacağım. Aynı günün akşamı Tallin’e hareket edeceğiz. Ve 24 Ekim’de Tallin’de Cumhurbaşkanı İlves ile görüşeceğim. Ardından Parlamento Başkanı Nestor ve Dışişleri Bakanı Paet ile de bir araya geleceğiz.

Ziyaretim kapsamında İş Forumunu az önce de ifade ettiğim gibi çok önemsiyorum. Ve bundan sonraki süreçte, bize yakın olan bu iki ülke ile iş adamlarımızın yoğun bir ticaret hacmine ulaşmaları en önemli arzum.

Bu arada iş adamlarımızın yanı sıra bir de bilimsel alandaki iş birliğini geliştirmeye dönük bir adım atalım diyoruz. Onun için de iki rektörümüz bizimle beraber bu seyahatte yer alacaklar. Galatasaray Üniversitesi Rektörü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü, bizimle birlikte olacaklar.

Letonya ve Estonya ile dostluk ve müttefiklik ilişkilerimizi, işbirliğimizi her alanda geliştirmenin gayreti içerisinde olacağız.

Ben bu vesileyle sizlere katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.