Ankara’nın Başkent Oluşunun Yıl Dönümü

13.10.2014

Ankara’nın Başkent Oluşunun Yıl Dönümü

Cumhurbaşkanımız  Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ankara’nın başkent oluşunun yıl dönümü münsabetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Ankara, aziz vatan topraklarını işgal girişimlerine karşı milli bir ruhla başlatılan bağımsızlık savaşında tarihi bir misyon yüklenmiş, stratejik kararların alınmasına ve devletin temel kurumlarının kuruluşuna ev sahipliği yapmıştır.

Bu yönüyle Ankara, ülkemizin ve milletimizin mukadderatının belirlenmesinde önemli rol oynamış, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin beşiği olmuştur.

Milli iradenin tecelligahı, milletimizin yegane temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle neticelenmesinin ardından Ankara’yı ‘başkent’ ilan ederek, Ankara ve Ankaralılara en büyük onuru yaşatmıştır.

Tarih boyunca bir kültür ve medeniyet şehri olarak önemini koruyan Ankara, bugün Cumhuriyetimizin modern başkenti olmasının verdiği güvenle geleceğe yürümektedir. Son yıllarda hayata geçirilen ve benim de yakından takip ettiğim projeler, Ankara’nın dünyanın ilgiyle takip ettiği marka bir şehir haline gelmesini sağlamıştır.

Başkent olarak Cumhuriyetimizin gurur verici seviyelere ulaşmasında büyük payı bulunan Ankara, 2023 hedeflerimizin gerçekleştirilmesi sürecinde de çalışmalarımıza yön verecektir.

Bu düşünceler eşliğinde, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla yad ediyor, Ankara’nın başkent ilan edilişinin yıl dönümünü kutluyor, bu anlamlı günde vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”