Türk Dil Bayramı

26.09.2014

Türk Dil Bayramı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türk Dil Bayramı münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Bizi millet yapan değerlerin en başında gelenlerden biri de dilimizdir, Türkçemizdir.

Dilimiz bizi, birbirini anlayan, birbirine sarılan, birbirine destek olarak kıtalara yayılan büyük bir ailenin, büyük bir bütünün parçaları haline getiriyor.

Tarih boyunca atlattığımız çeşitli badirelere rağmen bugün halen ayakta olabilmemizin en önemli sebeplerinden biri de, dilimize olan bağlılığımızdır.

Dilini kaybeden toplulukların, inançları dahil, varlıklarının tümüyle tehlikeye düştüğü, sayısız örnekleriyle bilinen bir gerçektir.

Kadim tarihimize ve medeniyetimize sahip çıkabilmek için, önce dilimizi, Türkçemizi en sıkı şekilde muhafaza etmeliyiz.

Esasen Türkçe, dünyada yaşamakta olan dillerin en yaygınlarından ve zenginlerinden biridir.

Türkçe’mizi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için dilimizi yabancı kelimelerin istilasından olabildiği kadar uzak tutmalıyız.

Bilhassa çocuklarımıza Türkçe’mizin güzelliklerini ve zenginliğini mutlaka öğretmeli, günlük hayatlarında kullanmalarını temin etmeliyiz.

İşyerlerimize, şirketlerimize, ürünlerimize, binalarımıza isim verirken Türkçe kelimeleri tercih etmeye, yabancı kelimelere itibar etmemeye özen göstermeliyiz.

Kültürün, düşüncenin, bilimin, sanatın gelişimi de dil ile doğrudan ilgilidir.

Dolayısıyla Türkçe’mize sahip çıkmak, dil konusunda hassasiyet göstermek, bu milletin her bir ferdinin en başta gelen görevleri arasındadır.

1932 yılında toplanan Türk Dil Kurultayı’ndan beri kutlanan 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nın, çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere, tüm milletimiz için bu doğrultuda hayırlı bir uyanışa vesile olmasını diliyorum.

Milletimizin 26 Eylül Türk Dil Bayramı kutlu olsun!”