İklim Değişikliği Zirvesi

19.09.2014

İklim Değişikliği Zirvesi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu marjında 23 Eylül 2014 tarihinde New York’ta düzenlenecek olan İklim Değişikliği Zirvesine, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un özel davetlisi olarak  iştirak edeceklerdir.

Günümüzde insanoğlunun karşı karşıya bulunduğu en önemli sınamalardan biri olan iklim değişikliği, gerek ekolojik, gerek ekonomik açıdan olumsuz etkileri de beraberinde getirmektedir. Bu etkilerin ortadan kaldırılabilmesi için uluslararası toplumun dayanışma ve işbirliği halinde ivedilikle çözümler bulması gerekmektedir.

İklim değişikliği ile mücadele uluslararası ve ulusal ölçekte doğru politikaların belirlenmesi ve uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çerçevede, 2020 sonrası iklim değişikliği rejimine ilişkin BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi altında sürdürülen müzakereler büyük önem arzetmektedir.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un ev sahipliğinde düzenlenecek Zirveye 123 Devlet ve Hükümet Başkanı katılımlarını teyit etmiştir.

Halen devam eden zorlu müzakere sürecine siyasi bir ivme kazandırılmasını amaçlayan bu zirvede, liderlerin ulusal ve uluslararası ölçekte atılacak adımlarla ilgili mesajlar vermeleri beklenmektedir.

Zirve’nin “Ulusal Eylem ve Hedef Duyuruları” konulu sabahki oturumunda hitap edecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız, öğleden sonra ise, Etyopya Başbakanı Sayın Hailemariam Desalegn ile birlikte “Eylem için Ekonomik Durum” temalı alt oturumun eş-başkanlığını yapacaktır.