Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu Vesilesiyle ABD'yi Ziyaret

19.09.2014

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu Vesilesiyle ABD'yi Ziyaret

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu genel görüşmeleri 22 Eylül-1 Ekim 2014 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilecektir.

Genel görüşmelere BM üyesi 193 ülkenin katılması ve bu ülkelerin büyük çoğunluğunun devlet veya hükümet başkanı düzeyinde temsil edilmesi beklenmektedir.

Türkiye, 69. BM Genel Kurulu genel görüşmelerinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ve bürokratlardan oluşan geniş bir heyetle temsil olunacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, BM 69. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere 21 Eylül 2014 tarihinde New York’a hareket edeceklerdir.

2000 yılında yapılan BM Binyıl Zirvesi’nde kabul edilen Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için belirlenen sürenin 2015 yılında dolacak olması nedeniyle, bu tarihten itibaren geçerli olacak bir kalkınma gündeminin belirlenmesi çalışmaları, son dönemde BM çalışmalarında öncelikli bir yer tutmaktadır. Nitekim, BM 69. Genel Kurulu genel görüşmelerinin teması da, “2015 Sonrasında Dönüştürücü bir Kalkınma Gündemi Gerçekleştirilmesi ve Uygulanması" olarak açıklanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından 23 Eylül Salı günü düzenlenecek olan ve BM 69. Genel Kurulu genel görüşmelerine bu yıl damgasını vurması beklenen İklim Zirvesi’ne Genel Sekreter tarafından özel olarak davet edilmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Zirve’nin açılış törenine ve müteakiben gerçekleştirilecek olan “Ulusal Eylem ve Hedef Duyuruları” başlıklı oturuma katılmaları, ayrıca, Zirve’nin öğleden sonra düzenlenecek “Eylem için Ekonomik Durum” temalı alt oturumuna, Etyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile birlikte eş-başkanlık ederek açılış konuşmasını yapmaları öngörülmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 23 Eylül akşamı Zirve vesilesiyle Genel Sekreter’in evsahipliğinde gerçekleştirilecek kısıtlı katılımlı bir yemeğe de iştirak edeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, BM Genel Kurulu genel görüşmelerinin ilk günü olan 24 Eylül’de Genel Kurul’a hitap edeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, New York’ta bulunacakları süre zarfında ikili görüşmeler de gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Amerika Müslüman Topluluğunu, Dünya Yahudi Kongresi Heyetini ve Ermeni Kilisesi Doğu Yakası Başpiskoposunu kabul edeceklerdir.

Ziyaret vesilesiyle “Council on Foreign Relations” isimli düşünce kuruluşunda Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşma yapacakları bir konferans tertiplenecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız bu ziyaret vesilesiyle ayrıca ABD Ticaret Odası ve Başbakanlık Yatırım Tanıtma ve Destek Ajansı tarafından ortaklaşa olarak, öndegelen Amerikan şirketlerinin temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek çalışma kahvaltısında, Türkiye’nin iş, yatırım, finans ve ticaret alanlarındaki potansiyelini öne çıkaran konularda ABD’li yatırımcılara hitap edeceklerdir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, BM 69. Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle, Küresel Göç ve Kalkınma Forumu Dönem Başkanlığını üstlenmiş olmamız dolayısıyla düzenlenecek resepsiyona ev sahipliği yapacak; Terörizmle Mücadele Küresel Forumu’na eş-başkan olarak iştirak edecek; Arabuluculuk Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları çalışma kahvaltısına eş-başkan sıfatıyla katılacak; ülkemizin eşsunucusu olduğu Medeniyetler İttifakı girişiminin Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı’nda bir konuşma yapacak; dış politikamızın çeşitli veçhelerini ilgilendiren konulardaki toplantılarda ve faaliyetlerde yer alacak, ayrıca çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 25 Eylül 2014 Perşembe akşamı yurda dönmek üzere ABD’den ayrılacaklardır.