Katar'a Hareketlerinden Önce Atatürk Havalimanı'nda Basına Yaptıkları Açıklama

14.09.2014

Katar'a Hareketlerinden Önce Atatürk Havalimanı'nda Basına Yaptıkları Açıklama

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarım,

Katar Emiri Değerli Dostum Al Sani ve Katarlı diğer yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere biraz sonra Katar’a hareket ediyoruz. Ve bu ziyaret, Cumhurbaşkanı olarak ikili düzeyde yurtdışına yapacağımız üçüncü ziyaret oluyor. Bildiğiniz gibi, önce bir Kuzey Kıbrıs, ardından Azerbaycan ve bugün de Katar’a bu ziyareti gerçekleştiriyorum.

Tabii Katar ile bölgesel meselelere bakışımız büyük ölçüde örtüşüyor. İkili ilişkilerimize gelince, ikili ilişkilerde de Türkiye-Katar arasında gerçekten son yıllarda çok ciddi olumlu gelişmeler var. Ve bunlar da artarak devam ediyor.

Bölgedeki kaygı verici gelişmelere gelince, bunların aşılması noktasında da, bölgede barış ve istikrarın korunması hususunda yine Katar ile konulara yaklaşımımız aynı.

Katar ve diğer Körfez ülkeleriyle ilişkilerimizi stratejik açıdan da değerlendiriyoruz. Bu konularda hassasiyetlerimiz var. Körfez’in güvenliği ve istikrarı, ülkemizin güvenliği ve istikrarı kadar önem arz ediyor.

Katar’ı son olarak geçtiğimiz yıl Aralık ayında Başbakan olarak ziyaret etmiştim. Ve bu arada Katar Emiri aziz dostum Al Sani ise 4 kez ülkemizi ziyaret etti. En son bildiğiniz gibi, Cumhurbaşkanlığı Devir Teslim Töreni’nde de yine ülkemizdeydi.

Ve ülkemiz gibi bölgede ciddi bir ekonomik gelişme ve kalkınma hamlesi içerisinde olan Katar ile ilişkilerimiz, bundan sonraki süreçte de aynı ciddiyetle devam edecektir. Kaldı ki, Dünya Futbol Şampiyonası biliyorsunuz, 2022 yılında Katar’da yapılacak. Ve bu Şampiyona öncesinde;  alt yapı, üst yapı çalışmalarında, Türk firmalarının orada alabilecekleri işler, bizler için önem arzediyor. Yani stadyumlar olsun, metro olsun, yol olsun, bütün bunlarda Türk müteahhitlerine olan güvenleri de inanıyorum ki bu süreçte, orada girişimci yüklenici firmalar olarak Türk firmalarının önünü açacaktır. Ve Türk müteahhitlik sektörü bakımından, bu konu büyük bir öneme sahip.

Ziyaretim sırasında, ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle ele alacağız. Bilhassa bölgesel konularda kapsamlı istişarelerde bulunacağız.

Tabii bu arada yine özellikle Değerli Emir’in Babasıyla da yine bu akşam bir araya geleceğiz. Onunla da yine ayrıca görüşmelerimiz olacak.

Geçmişten bugüne bu 11 yıllık Başbakanlık dönemi ve şimdi Cumhurbaşkanlığı döneminde Katar ile olan bu sıcak ilişkilerimizi, bundan sonra da yine inşallah aynı şekilde devam ettireceğiz.

Ve ben bu ziyarette bakan arkadaşlarımla beraber, milletvekili arkadaşlarımla beraber, belirli neticeler alacağıma inançla bu yolculuğa çıkıyoruz. Gösterdiğiniz ilgiye de çok çok teşekkür ediyorum.