Sayın Cumhurbaşkanımızın Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Zirvesi Vesilesiyle Özbekistan’ı Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

09.11.2022

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI 9’UNCU ZİRVESİ VESİLESİYLE ÖZBEKİSTAN’I ZİYARETLERİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Türk Medeniyeti İçin Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” teması altında düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Zirvesi’ne katılmak amacıyla 10-11 Kasım 2022 tarihlerinde Semerkant’ı ziyaret edeceklerdir.

Dönem Başkanlığı’nın Türkiye’den Özbekistan’a devrolunacağı Zirve’de, 12 Kasım 2021 tarihli İstanbul Zirvesi’nde kabul edilen ve Teşkilat’ın 20 yıllık yol haritasını oluşturan Vizyon Belgesi’nin ilk beş yıllık uygulama kılavuzunu teşkil edecek Strateji Belgesi başta olmak üzere, Teşkilat’ın işleyişine ve geleceğine dair önemli kararlar alınacak, üye ülkeler arasındaki işbirliğinin her alanda daha da geliştirilmesi için atılacak adımlar değerlendirilecektir.

11 Kasım, Cuma günü düzenlenecek Zirve Oturumuna hitap edecek olan Sayın Cumhurbaşkanımızın toplantı marjında katılımcı liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri de öngörülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.