Danıştay’ın Kuruluş Yıl dönümü ve İdari Yargı Günü Mesajı

09.05.2020

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 10 Mayıs “Danıştay’ın Kuruluş Yıl dönümü ve İdari Yargı Günü” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Türkiye’nin demokratik hukuk devleti vasfının korunmasında ve yargı sistemimizin işleyişinde etkin bir kurumumuz olan Danıştay’ın 152. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.

“Şûrayı Devlet” adıyla 1868 yılında kurulan Danıştay, yürütme organına yardımcı bir inceleme, danışma ve karar organı; yönetimin yargı yoluyla denetlenmesinde etkin ve önemli bir kuruluştur.

Devletin, toplumun ve beşeri münasebetlerin taşıyıcı sütunu olan adaletin ülkemizde korunması ve güçlendirilmesi, adli hizmetlerinin hakka, hukuka, kanunlara uygun şekilde yürütülebilmesi hususunda çalışmalarımızı titizlikle sürdürmekteyiz.

152 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle ülkemizde hukuk ilkelerinin muhafazası ve demokrasimizin güçlenmesi sürecinde önemli sorumluluk üstlenen Danıştay ve İdari Yargı’nın değerli mensuplarının bundan sonra da hukuk devleti ilkelerinden ödün vermeden fedakarca çalışmaya devam edeceğine inanıyorum.

Danıştay’ın kuruluş yıldönümü ve İdari Yargı Günü vesilesiyle, başta Sayın Başkan ve üyeler olmak üzere idari yargı mensuplarını en kalbi duygularımla selamlıyorum.”