Sayın Cumhurbaşkanımızın Sırbistan Ziyareti

06.10.2019

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısının icrası kapsamında 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde Sırbistan’a resmi ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in başkanlıklarında düzenlenecek toplantıya, ilgili Bakan ve yetkililer de iştirak edecektir.

Temaslarda, ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde gözden geçirilecektir. İşbirliğinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınırken, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Türkiye-Sırbistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edilişinin 140’ıncı yılının kutlandığı dönemde icra edilecek olması hasebiyle ayrı bir ehemmiyet taşıyan ziyaret çerçevesinde Türkiye-Sırbistan İş Forumu da düzenlenecektir.

TİKA tarafından Sırbistan’da hayata geçirilen çeşitli projelerin yanısıra Türk şirketleri tarafından kurulan fabrikaların açılışı ile çeşitli temel atma törenlerinin gerçekleştirilmesi de planlamalar arasındadır.

Ziyaret kapsamında, Balkanlarda barış ve istikrarı pekiştirmek amacıyla oluşturulan Türkiye-Bosna/Hersek-Sırbistan Üçlü Zirve Toplantısı’nın da Sayın Cumhurbaşkanımız, Sırbistan Cumhurbaşkanı ile Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Üyeleri’nin katılımlarıyla Belgrad’da düzenlenmesi öngörülmektedir.

Saraybosna-Belgrad Otoyolu’nun temel atma töreni de Zirve vesilesiyle, liderlerin katılımıyla gerçekleştirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.