Sayın Cumhurbaşkanımızın Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti Ziyaretleri

26.06.2019

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN G20 OSAKA ZİRVESİ VESİLESİYLE JAPONYA’YA, HİTAMINDA JAPONYA VE ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NE GERÇEKLEŞTİRECEKLERİ RESMÎ ZİYARETLER HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 28-29 Haziran 2019 tarihlerinde Dönem Başkanı Japonya’nın evsahipliğinde Osaka’da gerçekleştirilecek 14’üncü G20 Liderler Zirvesi’ne iştirak edeceklerdir.

Küresel ekonomik istikrarın temin ve teşviki amacıyla gayriresmi bir görüş alışverişi ortamının sağlanması amacıyla kurulan Yirmiler Grubu – G20, Japonya’nın Dönem Başkanlığı’nda, büyüme, altyapı, uluslararası finansal mimari, mali düzenlemeler, yolsuzlukla mücadele, kalkınma, istihdam, ticaret ve yatırım, kaynak verimliliği ve deniz plastik çöpleri ile dijital ekonomi, sağlık, tarım, enerji, iklim değişikliği ve yolsuzlukla mücadele gibi ana başlıklar temelinde bir gündem takip etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, anılan gündem çerçevesinde icra edilecek oturumlarda G20 Liderleriyle bir araya gelmeleri, ayrıca Zirve marjında katılımcı bazı Devlet ve Hükümet Başkanları ile uluslararası örgüt temsilcileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri öngörülmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, G20 Osaka Zirvesi’ni takiben 30 Haziran – 2 Temmuz tarihlerinde Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne resmi ziyaretlerde bulunacaklardır.

Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretleri sırasında anılan ülkelerle bölgesel ve uluslararası gündemdeki konuların ele alınmasının yanısıra ikili ilişkilerimizin daha ileri taşınmasına imkân verecek görüşmeler yapılması planlanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.