Dünya Tiyatro Günü Mesajı

26.03.2019

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Tarihin en eski sanat dallarından biri olan tiyatro, kendine özgü araçları ve anlatım yollarıyla, yüzyıllardır toplumların kültürel gelişimlerinde önemli rol oynamaktadır.

Hem iç dünyamıza, hem toplumsal olaylara ışık tutan, kendine özgü araçları ve ifade biçimleriyle insanı insana anlatan; ülkemizde meddah, kukla ve gölge oyunu gibi türleriyle gelenekselleşen tiyatro, her zaman geniş bir seyirci kitlesine sahip olmuştur.

Sevgiye, saygıya, iyiye ve doğruya yönlendiren, evrensel değerleri temel alan bir sanat anlayışı, çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm toplum için etkili bir eğitim aracıdır.

Günümüzde sanat ve sanatçıya verilen değer, toplumların sanata bakışı ve ortaya koyduğu eserler, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen önemli unsurlardandır.

Bunun bilinciyle, kültür ve sanat alanındaki zenginliklerimizin yaşatılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması, kaliteli ve seçkin eserlerle Türkiye’yi bu alanda daha ileriye taşıyacak adımların atılması hususunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Değerli tiyatro sanatçılarımızın, tiyatro çalışanlarının ve sanatseverlerin Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”