15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Atatürk'e Mareşal Rütbesi ile Gazi Unvanı Verilmesinin Yıldönümü ve Gaziler Günü

19.09.1999

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Atatürk'e Mareşal rütbesi ile Gazi unvanı verilmesinin yıldönümü ve Gaziler Günü dolayısıyla yayınlanmasını istedikleri mesajları aşağıda sunulmaktadır: "Büyük Atatü

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Atatürk'e Mareşal rütbesi ile Gazi unvanı verilmesinin yıldönümü ve Gaziler Günü dolayısıyla yayınlanmasını istedikleri mesajları aşağıda sunulmaktadır:
"Büyük Atatürk, "Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir" sözüyle, milletimizin hür ve bağımsız yaşama azmini en güzel şekilde ifade etmiştir.
Bu azim ile, bin yıldır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız aziz vatan toprakları uğruna gerektiğinde binlerce şehit verilmiş, yine de milletimiz esaret altına girmemiştir.
Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde verilen Kurtuluş mücadelesi sonucu kurulmuştur.
Bu mücadele, tüm imkânsızlıklara rağmen vatan aşkını inançlarıyla birleştiren kahraman şehit ve gazilerimizin canlarını hiçe sayarak gösterdikleri muhteşem bir direnişle kazanılmıştır.
Kurtuluş Savaşı'nın en kritik aşamalarından biri olan ve aralıksız 22 gün devam eden Sakarya Meydan Muharebesi'nde askerî dehası ve yüksek komuta kabiliyeti ile Türk ordusunu başarıya ulaştıran Atatürk, kahraman askerlerimizle beraber bu zaferin mimarı olmuştur.
Bu zaferin ardından Büyük Millet Meclisi'nin 19 Eylül 1921'de Atatürk'e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı vermesi, O'na milletçe duyulan güvenin ve şükranın anlamlı bir ifadesidir.
Atatürk bu güveni boşa çıkarmayarak, topyekûn sürdürülen Kurtuluş Savaşı'nı başarıya ulaştırmış ve çok uluslu, çok dinli bir cihan imparatorluğunun küllerinden, modern bir millî devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti, başlangıçta var olan tüm olumsuzluklara karşın, gelişmesini kesintisiz bir şekilde sürdürmüş ve geçen 76 yıl içerisinde her alanda büyük başarılar elde etmiştir.
Bugünlere gelmemizi sağlayan başta büyük Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize minnet ve şükran borçluyuz.
Şehitlerimiz ve gazilerimiz milletimizin baştacıdır. Onlar, devletimizin ve milletimizin ebediyete kadar varlığıyla özdeşleşmişlerdir.
Atatürk'e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı verilişinin yıldönümü ve Gaziler Günü'nü bu duygularla kutluyor, bütün vatandaşlarıma selâm ve sevgilerimi iletiyorum."