15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Dokuzuncu İslam Konferansı Örgütü Zirvesi Vesilesiyle Katar'a ve Ürdün'e gerçekleştirdikleri ziyaretten dönüşlerinde yaptıkları açıklama hk.

16.11.2000

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Dokuzuncu İslam Konferansı Örgütü Zirvesi Vesilesiyle Katar'a ve Ürdün'e gerçekleştirdikleri ziyaretten dönüşlerinde yaptıkları konuşma aşağıda sunulmaktadır:"

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Dokuzuncu İslam Konferansı Örgütü Zirvesi Vesilesiyle Katar'a ve Ürdün'e gerçekleştirdikleri ziyaretten dönüşlerinde yaptıkları konuşma aşağıda sunulmaktadır:

"Değerli Basın Mensupları,
Ürdün Kralı'nın daveti üzerine resmî bir ziyaret için gittiğim Ürdün'den dönüyorum. Devlet Bakanı Sayın Hasan Gemici'nin de katıldığı bu ziyaretimde, Ürdün'le ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarını ve Ortadoğu Barış Süreci'ndeki son gelişmeler başta olmak üzere, bölgesel konuları ele aldık.
Ürdün, Ortadoğu'daki önemli ülkelerden biridir. Bu kardeş ülkeyle aramızda yakın bir işbirliği ve dostluk vardır. Bu ziyaretimde bu ilişkilerimizi daha da ileriye götürmek için Kral Abdullah ile birlikte yürütmekte olduğumuz çalışmaları gözden geçirdik. İkili ekonomik ve ticarî ilişkilerimizin, siyasî ilişkilerimizin ulaşmış olduğu düzeye çıkartılması gereğini dile getirdik.
Ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin halklarımızın karşılıklı yararına olacağı gibi bölgenin ortak geleceğine de katkı sağlayacağı konusunda görüş birliğine vardık.
Ziyaret sırasında, Türkiye-Ürdün İş Konseyi bu yıl içindeki üçüncü toplantısını yaptı. Kral Abdullah ile birlikte katıldığımız bu toplantıda Türk ve Ürdün işadamları gerek Ürdün'de gerek üçüncü ülkelerde gerçekleştirilebilecek çeşitli tasarılar üzerinde durdular. Ayrıca Ürdün yetkilileri sürdürülmekte olan ekonomik reformlar, özelleştirme programı, önümüzdeki yıl Akabe'de faaliyete geçecek olan Özerk Ekonomik Bölge ve Amerika Birleşik Devletleri ile imzaladıkları Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde kurulan nitelikli sanayi bölgeleri hakkında bilgi verdiler. Bu bağlamda Ürdün tarafı Türk firmalarına ülkedeki yeni yatırım olanaklarından yararlanmaları ve etkinliklerini artırmaları çağrısında bulundu.
Ziyaretim sırasında gerçekleşen teknik görüşmelerde Türk ve Ürdünlü girişimcilerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde Irak'a mal ve hizmet sağlanması konusunda işbirliği yapmaları dahil az önce işaret ettiğim somut tasarılar üzerinde çalışılması konusunda anlaşmaya varılmıştır.
Yakında bu konularda çalışmalarda bulunmak için uzman heyetlerimiz Amman'a gidecektir.

Ürdün'den öncede Katar'ın başkenti Doha'da 12-14 Kasım 2000 tarihlerinde yapılan 9. İslam Konferansı Zirvesi'ne katıldım. Zirvede ağırlıklı olarak Ortadoğu'daki durum ve Ortadoğu Barış Süreci'ndeki son gelişmeler, ayrıca İslâm dünyasını ilgilendiren siyasî, ekonomik, toplumsal ve kültürel konular ele alındı. Bu Zirvede Dışişleri Bakanı Sayın İsmail Cem bana eşlik etti.
Zirvede Türk heyeti başkanı sıfatıyla bir konuşma yaptım ve Filistin konusunda düzenlenen özel oturumda Türkiye'nin görüşlerini açıklama olanağı buldum. Zirve çerçevesinde Keşmir sorunuyla ilgili olarak gerçekleştirilen toplantıya başkanlık ettim. Ayrıca İSEDAK Başkanı olarak Komite'nin etkinlikleri hakkında bir rapor sundum.
Ortadoğu'da zor bir noktada bulunduğumuz bir dönemde gerçekleştirilen 9. Zirve'nin bu bakımdan özel bir önemi vardır. Zirve'deki temel önceliğimiz Ortadoğu'da süregiden şiddetin durdurulması, tarafların barış görüşmelerine dönmeleri ve soruna görüşmeler yoluyla bir çözüm bulunması yönündeki çabalara destek olunmasıydı.
İslam Konferansı Örgütü Zirvesi'nde alınan kararlarla bölgede barış ve istikrarın kurulmasına katkıda bulunmayı amaçladık. Ayrıca Türkiye'nin Ortadoğu Barış Süreci'ni ileriye götürülmesine yardımcı olacak katkılarını sürdüreceğini vurguladık.
Zirve vesilesiyle Doha'da bulunan kimi liderlerle de ikili görüşmelerde bulundum. Bu çerçevede Katar, Endonezya, Filistin Devlet Başkanları, Pakistan Başyöneticisi, Bangladeş ve Mısır Başbakanları, Arnavutluk Başbakan Yardımcısı ve BM Genel Sekreteri ile gerçekleştirdiğimiz temaslar son derece yararlı geçti.
Hepinize teşekkür ederim."