'Yılın Devlet Adamı' Cumhurbaşkanı Gül

'Yılın Devlet Adamı' Cumhurbaşkanı Gül


İlk kez bir Türk devlet adamına verilen Chatham House “Yılın Devlet Adamı” ödülünü Kraliçe 2. Elizabeth’in elinden alan Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere’de ayrıca BBC, Bloomberg, Financial Times ve The Economist’in de aralarında bulunduğu birçok medya kuruluşuna mülakatlar verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, ilk kez bir Türk devlet adamına verilen Chatham House Yılın Devlet Adamı ödülünü Kraliçe 2. Elizabeth’in elinden aldı. İngiltere’de bulunduğu süre zarfında Chatham House ve Oxford İslam Merkezi’nde birer konferans veren Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, aralarında BBC, Bloomberg, Financial Times ve The Economist’in de bulunduğu birçok medya kuruluşuna da mülakatlar verdi. Yunus Emre Kültür Merkezi ile Mimar Sinan sergisinin açılışını da yapan Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin ilk günündeyse Londra ve civarında yaşayan Türklerle de bir araya geldi.

CHATHAM HOUSE’DA KONFERANS

Ziyaretinin üçüncü gününde, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House’da, “21. Yüzyılın İlk Çeyreğinde Uluslararası Sistem, Avrupa ve Türkiye” konulu bir konferans veren Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’yi üye olarak almak, AB’nin stratejik zorunluluğudur” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, uluslararası toplumun karşı karşıya kaldığı zorluklarının arkasındaki gerçeklerin karmaşık olduğunu söyledi. Osmanlı ve İngiliz imparatorluklarının olduğu dönemdeki uluslararası düzenle şu anki düzenin çok farklı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Soğuk Savaşın bitmesinin, yeni bir uluslararası stratejik ortamı doğurduğunu ifade etti.

Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız:

OXFORD ÜNİVERSİTESİ İSLAM ARAŞTIRMALARI MERKEZİ'NDE KONFERANS

Oxford Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi'nde “İslam Dünyası, Demokrasi ve Kalkınma” konulu konferans veren Cumhurbaşkanı Gül, İslam dünyasındaki yabancılığın aşılması gerektiğini vurgulayarak, İslam dünyasının, bugünkü koşulların sömürgecilik ve aydınlanma çağından farklı olduğuna inandırılması gerektiğini belirtti. İslam dünyasında demokrasi ve insani gelişimin yerleşebileceğine dair politik ve ekonomik şartlar oluşturulmasının zorunluluğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bu ülkelerde İslam kültürünün demokrasi ve kalkınmayla ilişkili özelliklerinin sistematik olarak öğretilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin son yıllarda önemli atılımlar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, bunun İslam ülkeleri için ilham kaynağı olduğunu dile getirerek, gelişim yönündeki çalışmaların süreceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin uluslararası organizasyonlardaki rolüne dikkat çekerek, Türkiye'nin gerçekleştirdiklerini İslam dünyasının da hayata geçirebileceğini kaydetti.

Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız:

İŞ DÜNYASI VE EKONOMİNİN MERKEZİ “CITY”DE KONFERANS

Londra’da, iş dünyası ve ekonominin merkezi olan “City”de, “Gelişmekte Olan Pazarların Rolü ve Küresel Ekonomik İyileşmede Türkiye” konulu bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile İngiltere arasındaki güçlü bağlar bulunduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari bağların önemine dikkati çekti. İngiltere'deki üniversitelerde 3 bin Türk öğrencisinin okuduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Türk toplumunun sayısının yaklaşık 400 bin olduğunu ve İngiltere'nin Türkiye için üçüncü büyük ihraç pazarı olduğunu kaydetti.

Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız:

İNGİLTERE'DEKİ ÖNEMLİ YAYIN KURULUŞLARINA MÜLAKAT

Cumhurbaşkanı Gül, aralarında BBC, BBC Türkçe Servisi, Financial Times, Bloomberg HT ve The Economist Dergisi’nin de bulunduğu birçok yayın kuruluşuna demeç verdi. İran, Kıbrıs ve Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği konularında gelen soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin kendine öz güveni olan büyük bir ülke olduğunu vurguladı.

Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız:

YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ VE MİMAR SİNAN SERGİSİ AÇILIŞLARI

Londra’da, Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü’nde düzenlenen Mimar Sinan Sergisi’ni gezdi. Yunus Emre Kültür Merkezi açılışında büyük devletlerin sadece diplomatlarıyla var olmayacağını, bunun yanında kültürel varlıklarıyla da var olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, bu merkezin İngiltere'deki 400 bin Türk'ün evi olacağını ve çalışmalarından birçok kişinin faydalanacağını olan inancını dile getirdi.

Mimar Sinan Sergisi’nde ise, Mimar Sinan'ın kendisinden sonraki mimarlara da ilham kaynağı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Maalesef Mimar Sinan, Batı'da tanınmıyor. Bu sergi, Batı'nın Mimar Sinan'ı daha iyi anlamasına katkıda bulunacak” dedi.

Yunus Emre Kültür Merkezi ile İlgili Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız:

Mimar Sinan Sergisi ile İlgili Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız:

CUMHURBAŞKANI GÜL İNGİLTERE'DEKİ TÜRK VATANDAŞLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, ziyaretlerinin ikinci gününde, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz tarafından Büyükelçilik konutunda verilen resepsiyonda, İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere ve Türkiye'nin imparatorluk geçmişlerinden dolayı tarihî ilişkilere sahip olduğunu belirterek, İngiltere'de 400 bine yakın Türk'ün yaşamasının önemli olduğunu ifade etti ve Türk vatandaşlarına önemli görevler düştüğünü söyledi.

Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız:

BAYAN GÜL LONDRA'DAKİ TÜRK ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Bayan Hayrünnisa Gül, Londra’da doktora, yüksek lisans ve lisans seviyesinde eğitimlerini sürdüren 35 Türk öğrenciyle bir araya geldi. Öğrencilerle tek tek tanışan ve sorunlarını dinleyen Bayan Gül, daha sonra öğrencilere hitap etti. Dünya’nın her yerinde Türk öğrencilerle karşılaşmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Bayan Gül, eğitim gören öğrencilerin Türkiye için büyük bir kazanç olacağını belirtti. Yurtdışında eğitimini tamamlayan öğrencilerin Türkiye’ye dönerek ülkeye hizmet etme imkânlarının oluştuğunun altını çizen Bayan Gül konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Türk göçünü, Türk gücüne çevirmemiz mümkün. Sizler daha önce de ifade ettiğim gibi, şanslı gençlersiniz. Çünkü çok farklı bir Türkiye var. Türkiye’de her ilde üniversite var. Eğitimini ve işini iyi yapan herkese Türkiye’de her türlü imkân mevcut.”

Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız:

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN RESMÎ TEMAS VE KABULLERİ

Londra’daki temasları çerçevesinde, İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül, Downing Street 10 numarada bulunan İngiltere Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen görüşme öncesinde İngiltere Başbakanı Cameron tarafından kapıda karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin son günündeyse İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve Dışişleri Bakanı William Hague’ı kaldığı otelde kabul etti.

Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız: