Hindistan Özel

 

HİNDİSTAN’A ON BEŞ YIL SONRA İLK RESMÎ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan ziyareti çerçevesinde ilk olarak gittiği Yeni Delhi’de ziyaretine eşlik eden Türk iş adamlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Özellikle Hindistan’da iş yapan Türk firma yetkililerini tek tek dinleyen Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan ile ekonomik ilişkilerin geçmişinin çok eski olmadığını, son yıllarda ivme kazandığını belirterek, bu ülkeye gelip iş yapan ilk firmaların başarılı olmaları durumunda diğer firmaların önlerinin açılacağını söyledi.

Karşılama Fotoğrafları

“HİNDİSTAN’IN ALTYAPIYA YAPACAĞI 500-600 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

Büyük ülkelerin ekonomilerinin sadece kendileri için değil, dünya için de çok önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan’ın dünyanın üç büyük ekonomisinden birisi olduğunun altını çizerek, 2030 yılında dünyanın üretim üssünün önemli ölçüde Çin ve Hindistan’a kayacağını söyledi. Özellikle bilgi teknolojileri alanında Hindistan ile iş birliği yapılabileceğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, 40 milyon bilgisayar mühendisinin olduğu ve önümüzdeki yıllarda altyapıya 500-600 milyar dolarlık yatırımlar yapacak bir ülkenin Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Programı çerçevesinde Babür Devleti Hükümdarı Hümayun Şah’ın Türbesi ile Delhi’nin en eski anıtsal yapılarından biri olan Kutup Minar’da incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Hint kanaat önderleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Türkiye’nin son dönemde izlediği çok boyutlu, çok yönlü, dinamik ve yapıcı dış politikasının takdir edildiği yemekli toplantıda, Hindistan ile Türkiye’nin G–20 çatısı altında gerçekleştirdiği uyumlu çalışmalara dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün İş adamları ve Gazetecilerle Görüşme Fotoğrafları

HİNT İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FICCI), Hindistan Sanayisi Konfederasyonu (CII) ile Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Derneği (ASSOCHAM) tarafından onuruna verilen çalışma yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın yakında imzalanacağına inandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, buradaki önemli noktanın politik kararlılık olduğunu ve bunun da karşılıklı olarak görüldüğünü vurguladı.

Türkiye’nin son yıllarda sürekli yüzde 7–8 oranında büyüyen, 15 senedir AB Gümrük Birliği içinde olan ve onlarla cesurca rekabet eden bir ülke olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, bu durumun Hint şirketleri için büyük imkânlar anlamına geldiğini aktardı. Türkiye’nin, İstanbul merkez alındığında yaklaşık üç saatlik uçuşla bölgesindeki birçok ülkeye erişim sağlayan, komşularının çoğuyla serbest ticaret anlaşması yapmış, AB ile tam üyelik müzakerelerini yürüten, Rusya ile kendi para birimleriyle ticarete başlamış, çok büyük ekonomik imkânlar sunan bir ülke olduğuna dikkat çekerek, Hint iş adamlarını Türkiye’ye yatırım yapmaya çağırdı.

YENİ DELHİ AMİTY ÜNİVERSİTESİ’NDEN FAHRİ DOKTORA

Cumhurbaşkanı Gül’e, Yeni Delhi’nin güneydoğusundaki Nodai endüstri bölgesinde bulunan Amity Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler dalında fahri doktora unvanı verildi. Burada, Akademik Kurul ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Gül, eğitimin önemi ile küresel sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geleceğin daha iyi şekillenmesinde eğitimin büyük önemi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, barış, uyum, anlayış, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi değerlerin gelecek nesillerin zihinlerine ancak eğitimle yerleştirilebileceğini kaydetti.

Amity Üniversitesi Fahri Doktora Töreni Fotoğrafları

“21. YÜZYILA ASYA DAMGA VURACAK”

Cumhurbaşkanı Gül, Türk, Hint ve diğer ülkelerin gençlerinin küresel sorunlarla birlikte yüzleşmesi gerektiğine dikkat çekerek, “‘Bizim neslimizin size güveni tam. Siz geleceksiniz” dedi. Asya’nın gelecek için çok önemli olduğunu ve 21. yüzyıla Asya’nın damga vuracağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, artan gücü, gelişen ekonomileri, giderek genişleyen etki alanıyla Asya’nın şimdiden bir çekim gücü olmaya başladığını kaydetti.

TÜRKİYE- HİNDİSTAN BİRBİRLERİNİ YENİDEN KEŞFEDİYOR

Cumhurbaşkanı Gül’ü, Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Patil resmî törenle karşıladı. Resmî karşılama töreninin ardından Hintli bir gazetecinin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan’a gerçekleştirdiği resmî ziyaretten beklentisinin iki ülkenin birbirlerini yeniden keşfetmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, her iki ülkenin demokratik ve laik, serbest piyasa ekonomisine sahip ülkeler olduğunu kaydederek, Türkiye ve Hindistan’ın bölgelerinde stratejik konumda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra bağımsız Hindistan’ın kurucusu Mahatma Gandhi’nin anıt mezarını ziyaret ederek, mezara çelenk koydu ve şeref defterini imzaladı.

Cumhurbaşkanı Gül, aynı gün kaldığı otelde Hindistan Dışişleri Bakanı S. M. Krishna’yı kabul ettikten sonra, Hindistan Başbakanı Manhoman Singh ile Hyderabad House’da görüştü.

Yeni Delhi’deki Tarihî Yerler

HİNDİSTAN’DAKİ TÜRK VATANDAŞLARINA: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ HER ZAMAN YANINIZDADIR”

Hindistan’da mukim Türk vatandaşları ve öğrenciler ile görüşmesinde, herkesle tek tek tokalaşan ve sorunları dinleyen Cumhurbaşkanı Gül, burada yaşayan insanlarımızın iki ülke arasında köprü olduklarını ve ilişkilerin gelişmesinde çok önemli bir rol oynadıklarını söyledi. Türk Büyükelçiliği’nin kapılarının vatandaşlarımıza açık olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye Cumhuriyeti her zaman yanınızdadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, aynı gün Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve “Raja Sabha (Eyaletler Meclisi)” Başkanı Hamid Ansari’yi, Muhalefet Partisi (BJP) Başkanı Sushma Swaraj’ı, İktidar Partisi (Kongre) Başkanı Sonia Gandhi’yi ayrı ayrı kabul etti ve Türk basın mensuplarıyla sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Yeni Delhi’deki Türk Vatandaşlarını Kabulü

Cumhurbaşkanı Gül akşam da, Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Patil tarafından, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda onuruna verilen yemeğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmada medeniyetlerin beşiği, dünyanın en büyük demokrasisi, dünya çapında çok sayıda şair, sanatçı, düşünür ve siyasetçinin doğum yeri olan bu coğrafyada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün Diğer Kabulleri

İLİŞKİLERİ ÖZETLEYEN ORTAK KELİME: ‘DOSTLUK’

Türkiye ile Hindistan arasındaki bağların derin geçmişi bulunduğunu, halkların ortak değerleri ve gelenekleri paylaştığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ‘dost’ kelimesinin her iki dilde de aynı anlamda kullanıldığına dikkat çekti.

Yeni Delhi’den Manzaralar