Himaye Edilen Projeler

ComeSeeTurkey Projesi

ComeSeeTurkey Projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “ComeSeeTurkey Projesi” ile fotoğraf paylaşım platformu Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya mecraları kullanılarak Türkiye’nin uluslararası alanda tanıtılması amaçlanmıştır.

Proje kapsamında; dünyanın farklı yerlerinden gelen tanımış 20 fotoğraf sanatçısı ile Türkiye’nin tarihî, kültürel ve doğal zenginliklerinin öne çıktığı 20’den fazla il ziyaret edilerek fotoğraflanmış ve sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştır.

Ayrıntılı Bilgi İçin : http://www.comeseeturkey.org/index.php

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 21 takımdan 168 sporcunun katılımıyla Antalya’nın Alanya ilçesinde 27 Nisan’da başladı ve 4 Mayıs’ta İstanbul’da tamamlandı.

Dünya Bisiklet Birliği takviminde 2. HC (Hors Class) kategorisinde düzenlenen ve 8 etapta gerçekleştirilen turda sporcular, bin 204 kilometrelik mesafe kat etti. 8 profesyonel, 12 profesyonel kıta ve 1 de Türk takımı olmak üzere toplam 21 takımın mücadele ettiği 50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda; Astana Pro Team, Belkin Pro Cycling Team, Cannondale, Lampre-Merida, Lotto-Balisol, OmegaPharma-Quick Step, Orica-GreenEDGE, Team Katusha, Bardiani-CSF, Caja Rural-Seguros RGA, CCC Polsat-Polkowice, Cofidis Solutions Credits, Çolombia, Drapac Professional Cycling, MTN-Qhubeka, Team Novo Nordisk,Topsport Vlaanderen-Baloise, UnitedHealthcare Pro Cycling Team, Wanty-Group Gobert, YellowFlou-Neri Sottoli ve Torku Şekerspor takımları yer aldı.

Detaylı Bilgi ve Önceki Yıllara Ait Çalışmalar İçin Tıklayınız...

Ayrıntılı Bilgi İçin : http://www.tourofturkey.org/

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

20 Ocak 1995 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Yönetmeliği”nde, Türk kültür ve sanat yaşamına önemli katkılarda bulunan, ülkemiz kültür ve sanatının yücelmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişiler ile kurumlara, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesi öngörülmüştür. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu kapsamda, 2013 yılı için, değerlendirme kurulunca belirlenen Fuat Sezgin, Daron Acemoğlu, İskender Pala, Bekir Karlığa, Ahmet Kaya ve Tarihî Kentler Birliği’ne ödüllerini takdim etmiştir.

Kültür Sanat Büyük Ödülleri : 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

Bugüne Kadar Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerini Alanların Listesi

TÜBİTAK Ödülleri

TÜBİTAK Ödülleri

Türk bilim dünyasının en önemli ve itibarlı ödülleri olan “TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülleri” 3 Aralık 2013’te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2013 yılında, 2 Bilim Ödülü, 2 Özel Ödül ve 11 Teşvik Ödülü ile 1 TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verilmesine karar verildi.

TÜBİTAK Ödülleri : 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

http://www.biltek.tubitak.gov.tr

Uluslararası İpek Yolu Kongresi

Uluslararası İpek Yolu Kongresi

İpek Yolu, Asya ile Avrupa ve Afrika arasında, erken modern dönemlere kadar, yani yaklaşık iki bin yıl boyunca, önemini korumuş tarihsel bir ticaret yoludur. İpek Yolu üzerindeki ülkeler bugün de dünya ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal gündeminin en önemli maddelerindedir. Son dönemde dünyamızın yaşadığı küreselleşme sürecinde, İpek Yolu da doğal olarak yeniden gündeme gelmiştir. Ülkemizin merkezinde olduğu İpek Yolu’nun çok boyutlu olarak tekrar canlandırılması için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi (ADAM) koordinasyonunda 27-30 Ekim 2013 tarihleri arasında İstanbul’da “Uluslararası İpek Yolu Kongresi ve 10. Adam Konferansı: Ticaret, İşbirliği ve Barış Havzası’nı Yeniden Düşünmek” adlı bir kongre düzenlenecektir.

İpek Yolu Kongresi, tarihten günümüze kadim dostluklar kurmuş olan ülkelerin yeniden ve daha güçlü bağlarla bir araya gelmesi yanında gelecekteki iş birliğinin arttırılması konusundaki imkânların da tartışılacağı bir platform olacaktır. Kongre’de bir taraftan, tarihî İpek Yolu güzergâhında bulunan Afganistan, Azerbaycan, Çin, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Suriye, Tacikistan ve Türkiye arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi ve gelecekte daha da güçlendirmesi konusundaki potansiyeller değerlendirilirken, diğer taraftan bu bağlantının Türkiye’den Batı Avrupa’ya kadar uzanan boyutu üzerinde de durulacaktır. Uluslararası İpek Yolu Kongresi’nde, ülkeler arasındaki ilişkiler sadece doğu-batı ekseninde değil kuzey-güney ekseninde de gündeme getirilecek ve Avrupa ile Asya'yı Afrika'ya bağlayan çok yönlü ticari, ekonomik, siyasal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi konuları da alanın uzmanlarınca tartışılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için : http://www.ipekyolukongresi.org

Ağırnas Mimar Sinan Araştırma ve Tanıtım Faaliyetleri

Ağırnas Mimar Sinan Araştırma ve Tanıtım Faaliyetleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 9-11 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirdiği Kayseri gezisinde, Mimar Sinan’ın doğduğu evi de ziyaret etmiş ve Mimar Sinan’ın doğduğu ev başta olmak üzere Ağırnas beldesinin koruma altına alınması talimatı vermişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu kapsamda yürütülecek projeyi de himayelerine alacakları ifade etti. 

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın...

Türkiye Okuyor

Türkiye Okuyor

Türkiye Okuyor Kampanyası, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Bilişim Derneği’nin iş birliğinde kamu, özel kurum ve kuruluşlarının katılımlarıyla yürütülmektedir.

Ocak 2008 tarihinde başlatılan kampanya kapsamında, il ve ilçelerde farklı faaliyetler düzenlenmekte, oluşturulan alt projelerle özgün ve yaratıcı uygulamalar hayata geçirilmektedir.

Toplumun her kesimine okuma alışkanlığının kazandırılması ve bu alışkanlığın geliştirilmesi hedeflenen kampanyada bugün gelinen nokta sevindiricidir.

Kampanya çerçevesinde yürütülen çalışmalar Cumhurbaşkanlığı’nca izlenmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin : http://www.turkiyeokuyor.org

 

Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İstanbul Yelken Yarışları 2010

Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İstanbul Yelken Yarışları 201012 Ağustos 2010’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından startı verilen Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yelken Yarışları 16 Ağustos 2010 tarihinde sona erdi.

İstanbul Yelken Kulübü (İYK) tarafından bu yıl 21'incisi düzenlenen ve iki yıldır Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İstanbul Yelken Yarışları adı altında yapılan yarışlara 11 ülkeden 167 sporcu katıldı.

Kalamış parkurunda Windsurf, Laser, 420, 470, Benetau 25 (Platu) sınıflarında gerçekleştirilen yarışlarda Türkiye, Yunanistan, Hindistan ve Pakistan dereceye girdi.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın...

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) koruma çalışmaları kapsamındaki “Dünya Kültür Mirası Listesinde” yer alan “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası”nın korunmasına yönelik projelendirme ve uygulama çalışmaları Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sivas Valiliği tarafından yürütülüyor.

Cumhurbaşkanı Gül’ün 2008 yılındaki Sivas il ziyareti sırasında himayeye alınan ve bu tarihten itibaren koruma çalışmaları hızla devam eden “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası”, himaye kapsamındaki ilk kültür anıtı olma özelliği taşıyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın...

Kuzey Van Gölü Selçuklu Bölgesi Kültürel Projesi

Kuzey Van Gölü Selçuklu Bölgesi Kültürel ProjesiAhlat ve yakın çevresindeki Selçuklu tarihî ve kültürel mirasının korunup geliştirilmesi temelinde sosyo-kültürel ve fiziksel gelişmeleri sağlayacak "Selçuklu Bölgesi Kültürel Temalı Gelişme ve Eylem Planı", Cumhurbaşkanlığı himayesinde tamamlandı.

Ahlat, Adilcevaz, Tatvan, Malazgirt ve Erciş’i kapsayan çalışma, Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, bakanlıklar arası bir komite tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Sekretaryası aracılığıyla yürütülecek. Proje sonucunda, Van ve Bitlis illerini kapsayan bölgede, kültürel ve tarihî öğeler esas alınarak kültür ve turizmin geliştirilmesi hedefleniyor.

Projeyle İlgili Haberler:
Radikal, Yeni Şafak, Zaman, Milliyet

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın...

"Anadolu Selçuklu Uygarlığı" ve "Büyük Selçuklu Mirası" Projeleri

"Anadolu Selçuklu Uygarlığı" ve "Büyük Selçuklu Mirası" Projeleri

“Tarihten günümüze kalan eserlerin korunması, envanterinin çıkarılması ve tanıtılması yolunda her türlü gayret şükranla anılmaya layıktır” sözleriyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından himaye edilen ‘Anadolu Selçuklu Uygarlığı Projesi’ tamamlandı.

Proje kapsamında, Anadolu Selçuklu döneminden günümüze kadar ulaşan ve dönemin ekonomik, sosyal, kültürel ve mimari özelliklerini yansıtan eserlerin tanıtılması amaçlandı. Selçuklu döneminde kurulan şehirlerdeki (bugün 49 il ve 110 ilçe merkezinde) hanlar, kervansaraylar, hastaneler, medreseler, camiler, kümbet ve türbeler, saray ve köşklerin bugünkü durumları tespit edildi. Bu tespitler ise fotoğraf albümü ve tanıtım filmi olarak yayımlandı.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın...

Türkiye Florası Projesi

Türkiye Florası Projesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde, Flora Araştırmaları Derneği çatısı altında Türkiye Florası Projesi başlatılmıştır.

Dünyada zengin bitki örtüsüne sahip sayılı ülkelerden olan Türkiye’nin bitki örtüsü üzerinde yoğun olarak devam eden araştırma ve yayın faaliyetleri, Türkiye Florası’nın güncellenerek yeniden yazılmasını önemli bir ihtiyaç haline getirmiştir.

Türkiye Florası Projesi ile Türkiye sınırları içindeki bitkileri kapsayan çağdaş ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek bir Türkçe Flora’nın Türk botanikçilerinin önderliğinde yazılarak, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü olan 2023 yılında tamamlanıp, Türk halkının hizmetine sunulması amaçlanmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi İçin : http://www.flora.org.tr