“Suriye’de Kimyasal Silahlarla İnsanların Vahşice Katledilmesi Büyük Bir İnsanlık Suçudur”

23.08.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
“Suriye’de Kimyasal Silahlarla İnsanların Vahşice Katledilmesi Büyük Bir İnsanlık Suçudur”

 

Cuma Namazı çıkışı basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasıyla ilgili olarak, “Bu manzaraları görüp de vicdanı sızlamayan, bu üzüntüyü kalbinin derinliklerinde hissetmeyen kimse yoktur. Bizim halkımız bu hissiyat içerisinde; ben de aynı hissiyat içerisindeyim. Bu katliamı yapanlar, tarihte hep lanetle anılacaktır. BM Güvenlik Konseyi’nde diplomatik manevralarla olayı geçiştirmenin maliyeti büyük olur” dedi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da Fatih Ormanı Camii’nde Cuma Namazını kıldı ve çıkışta basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. 

Cumhurbaşkanı Gül, bir basın mensubunun, “Suriye’de kimyasal silah kullanılarak yapılan saldırı ile ilgili genel değerlendirmenizi alabilir miyiz? Buna ek olarak, kısa süre önce İsveç Dışişleri Bakanı saldırının rejim tarafından yapıldığına dair ellerinde bilgiler olduğunu söyledi. Türkiye tarafında da bu yönde bilgiler mevcut mu?” şeklindeki sorusunu şöyle cevapladı: “Önce, Suriye’de binin üzerinde insanın kimyasal silahlarla, vahşice katledilmesi çok büyük bir insanlık suçudur. Bu manzaraları görüp de vicdanı sızlamayan, bu üzüntüyü kalbinin derinliklerinde hissetmeyen insan olan hiç kimse yoktur. Bizim halkımız bu hissiyat içerisinde. Ben de aynı hissiyat içerisindeyim. Şunu da söylemek gerekir ki, bu katliamı yapanlar, tarihte hep lanetle anılacaktır. Tarihe böyle geçeceklerdir. Ama böyle de kalmayacaktır. Uluslararası hukuk nezdinde, günü geldiğinde, muhakkak bunun hesabını vereceklerdir.” 

“BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDE DİPLOMATİK MANEVRALARLA OLAYI GEÇİŞTİRMENİN MALİYETİ BÜYÜK OLUR”

Şu anda, Birleşmiş Milletler uzmanlarının Suriye’de olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Hiçbir engel çıkartılmadan, bu uzmanlar, muhakkak bölgeye gitmeli ve olup bitenlerle ilgili bütün bilgi ve raporlarını bütün dünyayla açıkça paylaşmalıdırlar” dedi. Cumhurbaşkanı Gül sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca şunu da ifade etmek isterim ki, Suriye’de yaşananlarla ilgili artık söylenecek söz kalmamıştır. Artık fiili, somut adım atma zamanıdır. Onun için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde diplomatik manevralarla ve ayak oyunlarıyla bu işleri geçiştirmenin ve zamana yaymanın maliyeti de çok büyük olacaktır ve Birleşmiş Milletler sistemini çökertecektir bu bütün insanlık vicdanında. Onun için çok somut adımları atma zamanı gelmiştir. Bir kez daha bu acıyı çok derinden kalbimizde duyuyoruz. Bu acıların tekrarlanmaması için de uluslararası camianın, hep beraber -ki Türkiye buna hazırdır- gerekeni yapması şarttır.” 

“SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANI MURSİ VE ARKADAŞLARI BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMALI”

Bir basın mensubunun, “Hüsnü Mübarek’in tahliyesi ile ilgili neler söylemek istersiniz?” şeklindeki sorusu üzerine, “Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması ile ilgili artık hiçbir izah ileri sürülemez” diyen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı: “O bakımdan, Mısır’ın içinde bulunduğu girdaptan çıkıp geleceğe bakması gerekiyorsa, yapılacak iş, şu anda, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi ve arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması ve Mısır’da en erken, kimseyi dışlamadan yani İhvan dediğimiz siyasi oluşumu dışlamadan, Mısır halkının fiili iradesinin sandığa yansıyacağı seçimleri yapmaktır.”

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı