“Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi, Dostluğumuzun Bir Göstergesi Olacak”

30.05.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
“Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi, Dostluğumuzun Bir Göstergesi Olacak”

 

Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nin yeni yerleşkesinin temel atma törenine Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile birlikte katılan Cumhurbaşkanı Gül, “Temeli atılan üniversitenin, millî şuurun pekişmesine ve ortak medeniyetin ilerlemesine katkı yapacak yeni Uluğ Beyler, Kaşgarlı Mahmutlar ve Mahtumkulular yetiştirmesini canı gönülden arzu ediyoruz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nin (UTTÜ) yeni yerleşkesinin temel atma törenine katıldı. 

“BU ÜNİVERSİTENİN TEMELİNİ ATMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nin yeni yerleşkesinin temel atma törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada Atavatan Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde dostluğun göstergesi olacak üniversitenin temelini Berdimuhamedov ile atmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 

Türk halkının Türkmen kardeşlerine selam ve sevgilerini ileten Cumhurbaşkanı Gül, “Atalarımız başta Avrasya bölgesi olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine yayılırken tek millet olma vasfını da korumuşlardır. Bunu kurdukları büyük medeniyetler sayesinde başarmışlardır. Tarihin cilvesi, batıya doğru yürümüşler ama gittikleri farklı farklı coğrafyada bu şuurlarını ve bu bilinçlerini kaybetmemişlerdir” dedi. 

“TÜRK DÜNYASININ YETİŞTİRDİĞİ REHBERLER SAYESİNDE TEK MİLLET OLMA BİLİNCİMİZİ KORUDUK”

Türk dünyasının yetiştirdiği Hoca Ahmet Yesevi, Dede Korkut, Uluğ Bey, Kaşgarlı Mahmut ve Mahtumkulu rehberler sayesinde tek millet olma özelliği ve bilincinin korunduğunu ve bundan sonra da korunacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, temeli atılan üniversitenin millî şuurun pekişmesine ve ortak medeniyetin ilerlemesine katkı yapacak yeni Uluğ Beyler, Kaşgarlı Mahmutlar, Mahtumkulular yetiştirmesini canı gönülden arzu ettiğini belirtti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel seviyede olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin iradesiyle ilişkilerin altın çağını yaşadığına vurgu yaptı. Türkmenistan ile ilişkileri her alana yayma kararlılığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, eğitim, bilim ve kültür alanlarında daha fazla çalışma yapılması arzusunun altını çizdi. 

“HEPİMİZİN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ İYİ NESİLLER YETİŞTİRMEKTİR”

Cumhurbaşkanı Gül eğitime yapılacak yatırımın önemine değinerek, “En iyi sermaye de beşeri sermayedir. Hangi devletin, hangi milletin yetişmiş, vasıflı ve nitelikli insanı varsa o millet daima ileri gider. Onun için hepimizin birinci önceliği iyi nesiller yetiştirmektir. İyi gençler yetiştirmektir. İyi nesilden maksadımız nitelikli, vasıflı, kabiliyetli, dünyayı bilen ve aynı zamanda da vatan sevgisi olan ve millet sevgisi olan ve ülkesine bağlılığı sağlam olan nesiller yetiştirmektir. Biliyoruz ki, cehalet her türlü kötülüğün anası olduğu gibi ilim ve irfan da her iyiliğin ve her güzelliğin esas kaynağıdır. İşte bu bilinç ve bu şuurla eğitime önem veriyoruz” dedi. 

TÜRKİYE’DE 7 BİNDEN FAZLA TÜRKMEN ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Cumhurbaşkanı Gül, Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi gibi Aşkabat’ta Millî Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının kurduğu okulların Türk ve Türkmen öğrencilerin bir arada okuduğu güzide eğitim kurumları olarak geleceğin garantisi gençleri yetiştirdiğini söyledi. Türkiye’de 7 binden fazla Türkmen öğrencinin eğitim gördüğüne dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, bu öğrencilerin iki halk arasında özel bir insani köprü vazifesi gördüklerine işaret etti. 

“GENÇLER, TÜRKİYE VE TÜRKMENİSTAN’IN GELECEKLERİNİ BİRLİKTE İNŞA EDECEKLER”

Bu gençlerin aldığı eğitimle Türkiye ve Türkmenistan’ın geleceklerini birlikte inşa edeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, temeli atılan kampüste, küresel düzeyde rekabet edecek donanıma sahip, kendine güvenen, atılgan ve milli şuurları yüksek öğrenciler yetiştirmeyi arzu ettiklerini kaydetti. Türk milletini uluslararası camiada ön plana çıkartacak büyük araştırma ve yeniliklere bu bilim yuvasında katkı sağlamak istediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a okullara verdiği destek için teşekkür etti ve okulun hayırlı olmasını temenni etti. 

DEVLET BAŞKANI BERDİMUHAMEDOV: “EĞİTİM, ÖNCELİK VERDİĞİMİZ BİR KONU”

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ise törende yaptığı konuşmada eğitim sektörünün öncelik verdikleri konulardan biri olduğunu söyledi. Üniversitelerin kardeşliği pekiştirme açısından önemli bir rol üstlendiğini anlatan Berdimuhamedov, eğitim konusunda iş birliği açısından Türkiye’nin ilk sırada geldiğini ifade etti. 

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nin yeni yerleşkesinin temelini attılar.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı