Libya Başbakanı Zeydan Çankaya Köşkü’nde

20.02.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Libya Başbakanı Zeydan Çankaya Köşkü’nde

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Libya Başbakanı Ali Zeydan ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in de hazır bulunduğu kabulde Cumhurbaşkanı Gül, Libya devriminin ikinci yıldönümü münasebetiyle tebriklerini ileterek, Başbakan Zeydan ve kabinesine Libya’nın yeniden yapılandırılmasında başarı dileklerini iletti.

"LİBYA HALKININ TÜM KESİMLERİNİ KARDEŞİMİZ OLARAK GÖRÜYOR VE HERKESE EŞİT MESAFEDE DURUYORUZ"

Türkiye olarak, Libya halkının tüm kesimlerini kardeşlerimiz olarak gördüğümüzü ve herkese eşit mesafede durduğumuzu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, en samimi temennimizin Libya’nın huzurlu, istikrarlı, güçlü ve müreffeh bir devlet olarak yeniden yapılandırılması olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin, tüm kurum ve kuruluşlarıyla Libya’nın yanında yer alarak iş birliğini önümüzdeki dönemde de çok kuvvetli biçimde sürdüreceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, Libya Cumhurbaşkanı Mugrayyif’e selamlarının ve iyi dileklerinin iletilmesini de istedi.

LİBYA BAŞBAKANI ZEYDAN: “TÜRKİYE’NİN TECRÜBELERİNDEN İSTİFADE ETMEK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Libya Başbakanı Zeydan ise, iki ülke ve halkları arasında kardeşlik esasına dayalı çok köklü tarihî ve kültürel bağlar bulunduğunu ve Türkiye’nin tarih boyunca zor dönemlerinde her zaman Libya’nın yanında olduğunu hatırlattı. Konuk Başbakan, bu bakımdan, Türkiye-Libya ilişkilerini günümüzde de çok güçlü tutmak istediklerini belirterek, tamamı Türkiye’ye derin muhabbet hisleri besleyen Libya halkının önümüzdeki süreçte iş birliğini her alanda geliştirmekten yana olduğunu vurguladı. Libya Başbakanı Zeydan, ortaya koyduğu siyasi, iktisadi ve kalkınma modeliyle Türkiye’nin tecrübelerinden mutlaka istifade etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı