“Daha Verimli Tarım Politikası Hepimizin Arzusudur”

14.05.2012
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
“Daha Verimli Tarım Politikası Hepimizin Arzusudur”

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlediği törende konuşan Cumhurbaşkanı Gül, bütün ideolojilerin hedefinde insanlara yetecek kadar gıda temin etmek ve ülkelerin kendi kendilerine yeterliliğini sağlamak olduğunu kaydederek, “Bu anlamda tarım sektörü temel bir sektördür ve herkes için de önem arz etmektedir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle düzenlenen törene katıldı. 

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, TZOB’un kamu niteliğinde bir kuruluş olduğunu, adeta Tarım Bakanlığı’nın ortağı gibi tarım politikalarına katkısı bulunduğunu belirtti.

“TARIM SEKTÖRÜ TEMEL BİR SEKTÖRDÜR”

Tarım sektörünün tüm ülkeler için stratejik bir öneme sahip olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bütün ideolojilerin, doktrinlerin hedefinde insanlara yetecek kadar gıda temin etmek ve ülkelerin kendi kendilerine yeterliliğini sağlamak olduğunu kaydederek, “Bu anlamda tarım sektörü temel bir sektördür ve herkes için de önem arz etmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, tarım sektörü Türkiye için söz konusu olduğunda, 75 milyonun ve gelecekteki nüfusun beslenmesinin ayrı bir önem arz ettiğini kaydetti. 

“TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETERLİ NADİR ÜLKELERDEN BİRİSİ”

Dünyadaki zengin ülkelere bakıldığında daima tarımın üzerinde titizlikle durulduğunun ve bununla ilgili önemli politikaların geliştirildiğinin görüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, fakir ülkelerde ise açlıktan büyük trajediler yaşandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin kendi kendine yeterli nadir ülkelerden birisi olduğunu, 14 milyar dolar civarında ihracatı, 10 milyar dolar civarında ithalatı bulunduğunu ifade ederek, “Biz sadece kendi nüfusumuzu, ülkemizi ziyaret eden misafirleri, turistleri beslemiyoruz, aynı zamanda ihraç ederek, 4 milyar dolar civarında da dış ticaret fazlası veriyoruz” dedi. Bu rakamlarla övünüldüğünü ancak, mevcut potansiyele bakıldığında üretimin daha da artırılabileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Bunun için de daha verimli tarım politikası içinde olunması da hepimizin arzusudur. Tarımın girdileri konusunda titiz çalışmaların da yapıldığını biliyorum” dedi. 

GAP’IN BÖLGEYE KATKISI

Konuşmasında, toprakların toplulaştırılmasının ve sulanabilir arazilerin artırılmasının önemine de işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bu konularda hükümetlerin çok önemli politikalar yürüttüklerini, bunların başındaki en önemli projenin de Güneydoğu Anadolu Projesi olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta sonu Şanlıurfa ve Adıyaman illerini ziyaret ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Oradaki kurak toprakların nasıl bereketli hale geldiğini görmekten büyük gurur duydum” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, ziyareti sırasında, helikopterden kurak toprakları sulama kanallarının yemyeşil yaptığını görmekten duyduğu heyecanı da ifade etti. 

“SULAMA KANALLARI VERİMİ ARTIRIYOR”

Sulama kanallarının bir an önce bitirilmesinin de Türk çiftçisini, Türk tarımını daha güçlü hale getireceğini ve üretim kapasitesini önemli ölçüde artıracağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, topraklar sulandığında verimin bire kırk oranında arttığının belirtildiğini aktardı. 

Ayrıca, Atatürk Barajı’nın kendisini 5 yıl içerisinde amorti etmesi örneğinde olduğu gibi, barajların kısa sürede kendisini amorti ettiğinin görüldüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, kaynakları ayırırken bu alanlara da çok önem vermek gerektiğini söyledi. 

MODERN TARIMIN ÜLKE ZENGİNLİĞİNE KATKISI

Cumhurbaşkanı Gül, hayvancılık ve balıkçılığın önemine de değinerek, son yıllarda modern hayvancılığın ülkemizde gelişiyor olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hükümetin, gerek toprakların toplulaştırılması, gerekse hayvancılığa verdiği desteğin önümüzdeki yıllarda ülkemizin bu alandaki üretim kapasitesinin artırılmasını sağlayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Unutmayalım ki biz sanayileşeceğiz. Hizmet sektörü daha da artacak, zenginleşmenin yolu burudan geçmektedir. Ama bunlar aynı zamanda tarımı da zenginleştirmektedir. Çünkü tarım da daha modern bir şekilde, daha bilimsel, bir şekilde yapılmaya başlandığında, işte o zaman bire kırk verim elde edilmektedir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin ilelebet kendisine yeterli bir ülke olarak kalması, dünyayı, bölgeyi beslemeye devam etmesi için ülkemizin tarım politikalarının önemli olduğunu söyledi. 

“TZOB, TARIM POLİTİKALARINI ÇİFTÇİLERE ULAŞTIRAN KILCAL DAMARLAR GİBİ”

TZOB’un kuruluş yılının 1963 görünmesine rağmen daha eskilere dayandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Birliğin 1963’de kamu niteliğinde bir kurum haline geldiğini söyledi. Kamu niteliğinde bir kurum olan TZOB’un Tarım Bakanlığı ile iç içe çalışan bir kurum olması gerektiğini yineleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Tarım politikalarının çiftçilere, köylere, her tarafa ulaşması için sizler aslında kılcal damarlar gibisiniz” dedi. 

Konuşmasında, ülkemizde şehirlerin hızlı bir şekilde geliştiğine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, kırsal alanlardaki eksiklerin giderilmesi ve oraların canlı olabilmesi, gelir düzeyinin artması, bölüşümdeki adaletin gerçekleşmesi için de tarım sektörüne çok önem vermek gerektiğini söyledi.

 

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı