Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Çankaya Köşkü’nde

12.04.2012
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Çankaya Köşkü’nde

 

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dost ve kardeş Türk ve Bangladeş halkları arasındaki bağların kelimelerle anlatılamayacak kadar güçlü olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize ikili resmî ziyareti gerçekleştiren Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’yı kabul etti.

“BANGLADEŞ İLE SİYASİ İLİŞKİLERİMİZ MÜKEMMEL SEVİYEDE”

Başbakan Hasina’nın Türkiye’deki resmî temaslarının ilkini teşkil eden ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Millî Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in de katıldığı kabulde Cumhurbaşkanı Gül, dost ve kardeş Türk ve Bangladeş halkları arasındaki bağların kelimelerle anlatılamayacak kadar güçlü olduğunu söyledi. Bu kapsamda siyasi ilişkilerimizin de mükemmel seviyede olduğunu belirtti. Bangladeş’i 2010 yılında ziyaret ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Bangladeş Cumhurbaşkanı Zillur Rahman’a selamlarının ve iyi dileklerinin iletilmesini istedi. Bangladeş’te gerçekleştirilen reformları takdirle izlediğimizi belirten Cumhurbaşkanı Gül, istikrarlı ve parlak bir geleceğe doğru güvenle yol alan Bangladeş ile iş birliğimizi her alanda geliştirmek istediğimizi ve bu kapsamda Türk müteşebbislerinin Bangladeş’te daha fazla iş yapmaya teşvik edildiğini kaydetti.

BAŞBAKAN HASİNA: “İKİ ÜLKE VE HALKLARI ARASINDAKİ DOSTLUK VE KARDEŞLİK HİSLERİ KARŞILIKLI”

Başbakan Hasina, iki ülke ve halkları arasındaki dostluk ve kardeşlik hislerinin karşılıklı olduğunu, bu kapsamda Konya ile Hz. Mevlana’nın talebelerinden Şah Celal’ın memleketi olan Sylhet arasında kardeş şehir ilişkisi tesis edileceğini ifade etti. Başbakan Hasina, ayrıca hızla gelişen ilişkilerimizin gereği olarak İstanbul’da Başkonsolosluk açtıklarını da belirtti. Türk yatırımcılarını ülkelerinde daha fazla iş ve yatırım yapmaya davet ettiklerini, THY’nin başkent Dakka’ya düzenlediği doğrudan seferlerin bu açıdan büyük avantaj teşkil ettiğini vurgulayan Başbakan Hasina, iki ülke arasında kamu-özel sektör ortaklığının geliştirilebileceğinin altını çizdi. Ayrıca zengin kömür ve doğalgaz yataklarına ev sahipliği yapan Bangladeş’te enerji alanında geniş bir iş birliği potansiyeli bulunduğunu söyleyen Başbakan Hasina, öte yandan, seller yüzünden tıkanan nehir yataklarının temizlenmesi ile gıda, ilaç ve tarım gibi sektörlerde de iş birliği imkânlarının geniş olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, son olarak, Türk yatırımcıların dünyanın her yerinde aktif şekilde faaliyet gösterdiğini, ülkemize büyük sevgi ve teveccüh gösterilen Bangladeş’in potansiyelinin iyi anlatıldığı takdirde Türk iş adamlarının bu kardeş ülkeye daha çok gideceklerini belirtti.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı