Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Yemen İş Forumu'nda

11.01.2011
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Yemen İş Forumu'nda

 

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Yemen ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğine işaret ederek iş adamlarına karşılıklı yatırım çağrısında bulunduğu Türkiye-Yemen İş Forumu’nun ardından, vizelerin kaldırıldığı anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Yemen İş Forumu’na katıldı ve burada bir konuşma yaptı. Yemen'in Türk tarihinde ayrı bir yerinin bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Osmanlı döneminde Yemen'de göğüs göğüse vatan toprağının savunulmasının ardından 10 bin Türk'ün kaldığını, halen birçok ailenin yakınlarının Yemen'de yaşadığını kaydetti.

“TARİHTEN GELEN KADİM DOSTLUK DEVAM EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Gül, Yemen'de bugün Türk şehitliğinin açıldığını, orada pek çok farklı yerden şehitlerin koyun koyuna yattıklarını ve tarihten gelen kadim dostluğun halen en iyi biçimde devam ettiğini belirtti.

“YEMEN İLE EKONOMİK İLİŞKİLERE DEĞER VERİYORUZ”

Türkiye'nin Yemen'in her konuda destekçisi olduğunu, toprak bütünlüğüne, birliğine, beraberliğine büyük önem verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadele konusunda da Türkiye'nin Yemen'in yanında olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Yemen ile siyasi ilişkilerin yanı sıra, ekonomik ilişkilere de değer verdiğini, Yemen'in altyapısına katkı sağlanması, turizm, sağlık gibi konularda iş birliği yapılmasının da önem arz ettiğini vurguladı.

TÜRKİYE İLE YEMEN ARASINDA KARMA EKONOMİK KOMİSYON

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Türk-Yemen Dostluk Grubu’nun çalışmalarını sürdürdüğünü, ayrıca bugün açılan Türk-Yemen Endüstri Meslek Lisesi’nin de öğrenciler yetiştirerek Yemen’in endüstrisine katkıda bulunulacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Cumhuriyeti ile Yemen arasında Karma Ekonomik Komisyon’un görev yaptığına dikkat çekti.

“BİZ DE ATALARIMIZ GİBİ VİZESİZ SEYAHAT EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, özel sektörün Yemen'deki yatırımları için önemli bir adım atıldığını ve vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasının ticaretin önünü açacağını söyledi. Türkiye ile Yemen arasında vizelerin kaldırılması konusundaki anlaşmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Atalarımız nasıl vizesiz seyahat ettilerse biz de hudutlarımızda vizesiz seyahat edeceğiz” dedi.

Tarih boyunca ticaret alanında Yemenlilerin büyük yerinin bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarına seslenerek, “Yemenlilerin nasıl tüccarlar olduklarını biliriz. Bunu daha çok gösterin, daha çok ticaret yapın. Sizin de bize satacaklarınız var. Bunları güzelce tespit edin, satın. Bakın biz bu kapıları açıyoruz, siz de gayret gösterin” dedi.

TİCARET HACMİNİN ARTIRILMASI

Yemen ile Türkiye arasında ticaret hacminin artırılması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin pek çok yatırım alanında dünyada önemli bir yerinin bulunduğunu ifade etti. Dünyanın en önemli müteahhitlerinin Türkiye'den çıktığını, enerji alanında büyük yatırımların olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin enerji alanında kendini ispatlamış şirketleri bulunduğunu, bunların da Yemen'de yatırım yapabileceklerini belirtti.

CUMHURBAŞKANI GÜL, YEMENLİ İŞ ADAMLARINA OSTİM'İ ANLATTI

Yemenli iş adamlarına Ankara'da bulunan OSTİM'in imkânlarını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, aynı şekilde bir organize sanayi bölgesinin Yemen'de oluşturulacağını söyledi. Açılacak organize sanayi bölgesinin Yemen için önemini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Küçük ve orta olarak başlayacak, sonra da inşallah büyük olacaksınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, savunma sanayine de ayrı bir önem verdiklerini, dün bu alanda Yemen ile Türkiye arasında bir anlaşmanın da imzalandığını aktararak, ziyaretine eşlik eden Millî Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ HAVA TRAFİĞİ

Türk iş adamlarına da “Burada iş yapacağız, ama burası uzak diye mazeretler yok” diye seslenen Cumhurbaşkanı Gül, 2005 yılındaki ziyareti sırasında iki ülke arasında uçuş olmadığını, bugün ise hem THY'nin hem de Yemen Havayolları’nın uçuşlarının olduğunu hatırlattı.

İSTİHDAMIN ÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında istihdamın önemine de işaret ederek, istihdamın artmasıyla “daha çok iş ve aşın sağlanacağını” ifade etti, iki ülke arasındaki dostluk ve beraberliğin iş alanında da güçlü bir biçimde süreceğine ilişkin olan inancını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Gül, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız'ın da kısa süre içerisinde Yemen'e ziyarette bulunacağını ve enerji sektörünün temsilcilerinin de bu ziyarette Yıldız'a eşlik edeceklerini bildirdi.

VİZELER KALDIRILDI

Toplantının ardından Türkiye ile Yemen arasında karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşma, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yemen İçişleri Bakanı Mutahar Raşid el-Muri tarafından imzalandı. Ayrıca ekonomik ve ticari konulardaki anlaşmalar ise iki ülkenin tarafları arasında imzalandı.

İş Konseyi’nin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Yemen Başbakanı Ali Mohammad Mujawar tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

 

Programı çerçevesinde eski Yemen Çarşısı (Bab-el Yemen) ve Saleh Camii’nde de incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, temaslarını tamamlayarak, Yemen’den ayrıldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti, Türkiye'den Yemen'e Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması bakımından özel bir önem taşıyor.

 

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı