Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e Devlet Üstün Hizmet Madalyası takdimi töreninde yaptıkları konuşma

21.09.2000
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
Değerli Konuklar,
Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e Devlet Üstün Hizmet Madalyası takdimi törenine onur vermenizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Çankaya Köşkü bugün, önemli bir törene daha ev sahipliği yapmaktadır.
2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu gereğince verilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası'nın özel bir anlamı bulunmaktadır.
Bilindiği gibi, Devlet Üstün Hizmet Madalyası, "Yurt içinde veya dışında herhangi bir alanda feragat, fedakârlık ve gayreti ile yaptığı çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine nazaran üstün başarı göstererek Devletin yücelmesine ve millî menfaatlere önemli ölçüde katkısı olan Türk vatandaşlarına" verilmektedir.
Bugün düzenlenen törende ise, yaptığı çalışmalarla uluslararası alanda Ulusumuzun ve insanlığın gurur kaynağı olan, değerli bilim adamı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e Devlet Üstün Hizmet Madalyası sunulacaktır.
Değerli Konuklar,
Sayın Gazi Yaşargil'in yaşam öyküsünü yeniden anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Hepimiz zaten çalışmalarıyla O'nu yakından tanıyoruz. Ancak ben yine de birkaç hususu vurgulamak istiyorum.
"Hocaların hocası" unvanıyla tanıdığımız Sayın Yaşargil, beyin cerrahisi alanında başarıyla uyguladığı teknik ve yöntemleriyle, tıp dünyasında yeni bir çığır açmış, tüm ülkelerin haklı olarak büyük bir dikkat ve ilgisini çekmiştir.
Dünya çapındaki bir doktorumuz olarak, ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil eden Sayın Yaşargil, hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde Beyin Cerrahisi alanında "Yüzyılın Adamı" seçilmiştir.
Ulusumuz, kendisine böylesine büyük bir kıvanç yaşatan Sayın Gazi Yaşargil ile haklı olarak övünmektedir.
Biraz sonra takdim edeceğimiz bu madalya ise, çalışmalarıyla tıp dünyasının saygın bir ismi durumuna gelen Sayın Gazi Yaşargil'e Ulusumuzun minnet ve şükran duygularının anlamlı bir ifadesidir.
Türk Ulusu adına bu madalyayı takdim ederken, kendisiyle her zaman gurur duyduğumuz Prof. Dr. Sayın Gazi Yaşargil'i üstün başarılarının devamı dileklerimle birlikte kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum.
Yazdır Paylaş Yukarı