A Milli Futbol Takımımıza Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesi töreni

09.10.2002
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült
"Değerli Konuklar,
Türk Sporunun Seçkin Temsilcileri,
Hepiniz hoş geldiniz.
Dünya üçüncüsü A Millî Futbol Takımımıza Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesi töreninde birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.
2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Yasası gereğince verilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası'nın özel bir anlamı bulunmaktadır.
Devlet Üstün Hizmet Madalyası, yurt içinde ya da yurt dışında herhangi bir alanda feragat, özveri ve çabaları ile yaptıkları çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine göre üstün başarı göstererek Devletimizin yücelmesine ve ulusal çıkarlara önemli ölçüde katkıları olan Türk yurttaşlarına verilmektedir.
Bugün düzenlenen törende de, Yasa'nın içeriğine uygun biçimde büyük başarılarıyla ülkemizin tanıtımına katkıda bulunan, tüm dünyada Türkiye'nin adından övgüyle sözettiren A Millî Futbol Takımımıza Devlet Üstün Hizmet Madalyası tevcih edilecektir.
Büyük Atatürk önderliğinde kurulan lâik, demokratik Cumhuriyet'in amacı, Türk Ulusu'nun yaşamın her alanında gelişmiş ülkelerin düzeyine ulaşmasıdır.
Sporcularımızın kazandığı bu büyük başarının, Cumhuriyet'in kazanımlarının güzel bir örneğini oluşturduğunu düşünüyorum.
Dünya Kupası karşılaşmalarında üstün performans gösteren A Millî Futbol Takımımızın üçüncü olması, Ulusumuza büyük onur ve mutluluk yaşatmıştır.
Türk futbolunun son yıllarda gösterdiği gelişim, rastlantıların değil, altyapıya verilen önemin, kollektif uyumun, uzun yıllar süren planlı, sistemli, bilimsel ve özverili çalışmaların hakedilmiş karşılığıdır. Bu sevindirici sonuç, bizleri gelecek için umutlandırmış, Ulusumuza moral ve güç vermiştir.
Türk futbolunun gelişmesinde toplumumuzun her kesiminin bu spora gösterdiği ilgi ve desteğin de çok önemli yeri vardır.
A Millî Futbol Takımımızın Türk Ulusu'nun desteği ve disiplinli çalışmalarıyla daha büyük başarıları yakalayacağına yürekten inanıyorum.
Spordaki bu başarı, sistemli ve disiplinli çalışmalar yapılması durumunda, Türkiye'nin diğer alanlarda da dünyanın en güçlü ülkeleri arasına girebileceğini göstermiştir.
Değerli Sporcular,
Yüce Atatürk, "Her çeşit spor faaliyetlerini, Türk gençliğinin millî terbiyesinin ana unsurlarından saymak lâzımdır." ve "Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılamaz. İdrak, zekâ ve ahlâk da bu işe yardım eder. ...Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim." sözleriyle sporla ahlâk arasındaki ilişkiyi çok özlü biçimde ortaya koymuştur.
Sahadaki iyi sonuçların insana ve topluma saygılı yaşam biçimiyle bütünleştirilmesi durumunda gerçek başarıdan sözedilebilir.
Sizler, tarihsel başarıya imza atan ve Devlet Üstün Hizmet Madalyası almaya hak kazanan seçkin sporcular olarak, yaşam biçiminiz ve davranışlarınızla da örnek olma sorumluluğunu yüklendiniz.
Dostluk, kardeşlik, barış ve hoşgörüyü temel alan sporun evrensel ilkelerinin taşıyıcısı olarak, spor etiğini her şeyin üzerinde tutmalısınız.
Mesleğinize, topluma ve tüm insanlığa karşı olan sorumluluklarınızı en iyi biçimde yerine getireceğinize ve başarılarınızın, sporumuzun çıtasını daha da yükselteceğine inanıyorum.
Değerli Konuklar,
Sporumuzun Seçkin Temsilcileri,
Yeteneklerini futbolun gerekleriyle birleştirerek oynayan, dünya futboluna Türkiye gerçeğini kabul ettiren ve tüm dünyada ülkemizin adından övgüyle sözettiren Ulusal Takımımızla gurur duyuyoruz.
Sürekliliğin, başarıyı üstün kılacağı unutulmadan, Ulusal takımımızın yakaladığı bu başarının sürdürülmesi ve sporun her dalında daha büyük başarılara imza atılması için tüm birey ve kurumların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceğine inanıyorum.
Türk Ulusu adına bu madalyayı tevcih ederken, futbolcularımızı, teknik kadroyu, Federasyonumuzu, yöneticilerimizi ve bu tarihsel başarıda emeği olan herkesi kutluyor, hepinize esenlikler diliyorum."
Yazdır Paylaş Yukarı